Bývalý šéf tajné služby Karel Randák (29. února 2012, Praha)

Bývalý šéf tajné služby Karel Randák (29. února 2012, Praha) | foto: Petr Topič, MAFRA

Proč chcete mou DNA? stěžuje si Randák stíhaný za únik odměn Nagyové

  • 44
Bývalý šéf rozvědky ÚZSI a člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák podal stížnost proti svému trestnímu stíhání. V hledáčku policie se ocitl po úniku informací o štědrých odměnách premiérovy pravé ruky Jany Nagyové. Postup policie v případu pokládá Randák za nestandardní.

Stížnost proti stíhání podal Randák spolu se svým advokátem Petrem Kočím. "Karel Randák policii zejména vytýká, že jemu i další obviněné bylo bez náležitého odůvodnění bráněno v přístupu do vyšetřovacího spisu, zatímco poškozené bylo nahlížení bezproblémově opakovaně umožňováno," uvedl Kočí.

Oč v případu jde

  • Deník Insider začátkem roku 2012 uvedl, že šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová například  v březnu 2011 vydělala 273 tisíc korun hrubého, z toho 190 tisíc činily odměny a 50 tisíc příplatky.
  • Premiér vlády zaklínající se úsporami to zdůvodnil tím, že Jana Nagyová "dře jako kůň".
  • Policie z úniku informací - formálně pro neoprávněné nakládání s osobními údaji - obvinila bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka.
  • Trestní oznámení podal Úřad vlády. Randákovi, který je považuje za vykonstruované, hrozí až pět let vězení.

Randákovi se nelíbí i řada dalších věcí. Například to, že policie znovu vyslýchá svědky, kteří už vysvětlení podali nebo "znepříjemňují situaci obviněným a jejich obhájcům i pravidelnou prohlídkou jejich kapes a zavazadel, obsahujících advokátní spis, před vpuštěním na výslech".

Dále si Randák stěžuje, že policie "bez důvodu daného trestním řádem požaduje po obviněných otisky prstů a DNA, přestože nezajistila žádné daktyloskopické či biologické stopy a srovnávání otisků je tak vyloučeno".

Policisté též údajně nutili některé předvolané, aby vypovídali bez účasti advokáta.

"I když se některá pochybení mohou jevit jako nepříliš závažná, ve svém souhrnu mohou mít fatální dopad na průběh vyšetřování," říká Kočí. "I bagatelní pochybení je nutné interpretovat v jejich souhrnu - stále totiž platí rčení používané i v judikatuře, že stokrát nic umořilo osla," uzavírá s dodatkem, že se policie nesnaží postupovat rychle a s ohledem na práva obviněných.

Vyjádření policie redakce zjišťuje, podle advokáta Kočího mají už policisté kopii stížnosti od středečního dopoledne k dispozici.

Karel Randák nyní doufá, že jeho stíhání bude brzy ukončeno. Rozhodnout o tom podle zákona přísluší Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video