Bývalý šéf tajné služby Karel Randák. (29. února 2012, Praha) | foto: Petr Topič, MAFRA

Výkupné bych nedával jen teroristům, říká Randák

  • 297
I když se vláda distancuje od možnosti, že se za unesené Češky platilo výkupné, podle bývalého šéfa civilní rozvědky Karla Randáka dává smysl, že v takových případech stát zaplatí. Únosci však nesmějí být teroristé.

Měla česká strana vyjednávat o výkupném za unesené?
Jedna věc je vyjednávat, druhá věc je výkupné vyplatit. To jsou dvě diametrálně odlišné věci. Vyjednávat musíte. Už jenom proto, abyste o únoscích a obětech získali maximální množství informací. Například zda lidé, kteří byli uneseni, vůbec ještě žijí.

Pokud žijí, měl by stát zaplatit?
Podle mého názoru by to bylo ospravedlnitelné, kdyby se zjistilo, že dívky byly uneseny relativně neškodnou skupinou, která touží pouze po obohacení. Čili zločineckou organizací, jež nechce za výkupné nakoupit zbraně. V takovém případě by se dalo o platbě uvažovat.

Unesené Češky

V případě teroristů už ne?
Pokud by šlo o Islámský stát, je naprostý nesmysl hovořit o platbě výkupného. To je neperspektivní. I v případě unesených Japonců bylo výkupné ve výši 200 milionů dolarů jen zkouškou, co Japonsko vydrží.

A hraje v takovém případě roli právě výše finanční částky?
Myslím si, že hraje. A to hovořím o prvním případu, kdy nejde o teroristy. Vezměte si somálské piráty. Ti se únosy kolem Afrického rohu živili, když se zaměřovali na výletníky. Měli to jako byznysplán. Za některé lidi bylo ze strany jiných států zaplaceno a finanční částka zde roli hrála.

A co když unesení vyjedou do oblastí, o nichž je známé, že jsou rizikové? Má se za ně pak platit?
V případě muže uneseného v Libyi rozhodně ne. Zde by měla platit firma, u níž pracoval. U těch holek je to diskutabilní, i když jely do oblasti, kam se to výslovně nedoporučuje. Jde přeci jen o dva mladé životy.

Existují pro případ únosu Čechů v cizině nějaké manuály, podle nichž se postupuje?
Nic takového neexistuje, každý případ je jiný: liší se důvody únosu, oblasti, kde k činu dojde. To se prostě nedá napasovat na mustr.

Kdo vlastně za Česko vyjednávání vede, je-li náš občan unesen?
V gesci to má ministerstvo zahraničí. V krizovém štábu jsou přítomni i lidé z tajných služeb a diplomacie.

Co bylo podle vaší zkušenosti důvodem propuštění děvčat?
Byla vyhodnocena jako neperspektivní. Tak proč je pak nepropustit?

Neselhal stát, když se na organizaci IHH obrátili pouze rodiče?
Rodiče se na IHH mohli obrátit po doporučení někoho z tajných služeb nebo z ministerstva zahraničí. Když se totiž na organizaci obrátí sami rodiče, je zde citový aspekt. Vyjednávání je potom jednodušší.

Propuštěná Antonie: Bojím se, že svoboda je sen:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video