Vlastimil Rampula

Vlastimil Rampula | foto: iDNES.cz

Rampula se brání odvolání: Pospíšil je podjatý a v IPB jsem nechyboval

  • 5
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je podjatý a v kauze IPB jsem nechyboval, brání se proti svému odvolání pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Podle něj Pospíšil už předem hlásil jak rozhodne v návrhu na odvolání, který podal nejvyšší žalobce Pavel Zeman. Rampula také odmítá, že by stál za unikem jména tajného svědka v kauze Pandur.

Vy jste podal proti odvolání rozklad, který nyní zkoumá ministerstvo.  Konečné slovo ale bude mít opět ministr Pospíšil. Jaké byly vaše argumenty a co se vám nelíbilo?
Jedním z argumentů je samozřejmě podjatost. S tím souvisí způsob, jakým se pan ministr o věci vyjadřoval. Už předem například prohlašoval, že se dohodl s Nejvyšším státním zástupcem, že jakmile přijde návrh na mé odvolání, tak mne odvolá. Podle mne je správné čekat na věcné argumenty. To není nepodjatý orgán, když předem avizuje jakým způsobem rozhodne.

Rampula a IPB

Šlo o jednu z kauz spojenou s bývalou Investiční a poštovní bankou. Policie od roku 2001 vyšetřovala manažery banky pro údajné podvody s dluhopisy. V roce 2003 bylo obviněno sedm mužů z nezákonného poskytování úvěrů na financování emise podřízených dluhopisů banky. Věc dozorovala Darja Dunajová z vrchního státního zastupitelství a v roce 2007 dovedla případ až k soudu. V dubnu 2008 vynesl soud nepravomocný rozsudek, manažeři byli osvobozeni. Dunajová se proti rozsudku neodvolala.

Jedním z argumentů ministra Pospíšila byl váš pokyn žalobkyni Darje Dunajové, neodvolávat se v kauze IPB.
Každý student práv ví, že rozhodnutí, zda si ponechat nebo neponechat lhůtu na odvolání, je výrazem odbornosti. Já mám ze zákona právo dát pokyn k čemukoli a musím si ho zdůvodnit jen sám sobě. Pokud o to žalobce požádá, dostane samozřejmě pokyn písemně. To paní Dunajová nechtěla. Ponechala si lhůtu a to je vše. Na tom není nic nezákonného.

A jak tedy pan ministr odůvodňuje vaše odvolání?
Že jsem svým krokem ohrozil důvěru v nestrannost a odbornost státního zastupitelství. Podle pana Zemana byl tento krok negativně prezentován v tisku. Přitom v době, kdy se vše odehrávalo, byl naopak tento krok prezentován kladně. Negativní hlasy se ozvaly až poté, co záznam paní Dunajové o mém pokynu zveřejnil časopis Respekt, tedy tři roky poté.

Rampulovo odvolání

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odvolal pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu na konci června. Návrh na odvolání poslal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ministrovi už v březnu. Důvodem odvolání je kromě jiného i rozhodnutí v kauze IPB.

A jak tedy paní Dunajová postupovala ve finále celé kauzy a zasahoval jste také do konečného rozhodnutí?
Když paní žalobkyně dostala podrobné odůvodnění rozsudku se všemi argumenty, tak se ztotožnila se závěrem soudu. Mne informovala, že se nebude odvolávat. Do toho jsem samozřejmě nijak neintervenoval. Nikdo nemůže za to, že odůvodnění soudu přišlo až za rok. 

V tisku se nedávno objevily informace, že jste důvodem současných rozporů mezi ministrem Pospíšilem a premiérem Petrem Nečasem. Tomu prý vadilo, že o vašem odvolání nebyl informován dříve.
Ta informace mne samozřejmě překvapila. Já ale nemohu komentovat, zda za sporem stojím já a zda vůbec nějaký spor existuje. Takové věci se dozvídám jen z tisku. Jestli přece jen existuje, tak ho nemohu nijak ovlivnit.

V červnu do vašeho úřadu vnikla policie a hledala důkazy k úniku jména utajovaného svědka v kauze Pandur. Jak toto šetření dopadlo?
Na úřadě proběhla prohlídka nebytových prostor a podle toho, co vím já, tak policisté nic nenašli. Mne jen překvapilo, že se hledalo právě u mne. Přitom právě já jsem dával podnět k prošetření úniku informací. Novináři totiž měli k dipozici protokol, který jsem já nikdy neviděl.

A kde tedy mohlo dojít k úniku?
To je velice jednoduché. Jsou jen tři varianty, vrchní státní zastupitelství, nejvyšší státní zastupitelství a policie. O kauze přitom má dostatek informací například také nejvyšší státní zástupce a jeho náměstek.

Říká se vám zametač kauz a neustále se mluví o vaší spojitosti s největšími korupčními kauzami. Jak tato spojení vznikla?
Je pravda, že děláme velké kauzy, kde se škody pohybují někdy v miliardách. Ale jde o kauzy ekonomické, ne korupční. Ty podle zákona spadají pod okresní státní zastupitelství, na která už já "nedosáhnu". Novináři ale tyto pojmy prostě zaměňují. Naše zastupitelství přitom pracuje dobře. Za poslední tři roky jsme neuvěřitelně zrychlili řízení a já tlačím podřízené, aby kauzy co nejvíce ukončovali.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video