Podle ochránců zvířat ale i politiků je pokus jen pohřbíváním zaživa. Ilustrační foto.

Podle ochránců zvířat ale i politiků je pokus jen pohřbíváním zaživa. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Rakušané protestují proti lavinovému pokusu na prasatech

  • 54
Rakouskem otřásá skandál kolem vědeckého pokusu na 29 prasatech, který v Alpách zahájili experti z innsbrucké lékařské fakulty. Zvířata chtěli zasypat sněhem, aby tak získali více poznatků o umírání v lavinách. Rakouští ochránci zvířat i politici ale proti experimentu protestují a požadují jeho zastavení.

Badatelé z univerzitní anesteziologické kliniky v Innsbrucku zahájili pokus v Alpách v Tyrolsku tento týden. Podle plánu měl trvat dva týdny. Loni ho tak schválilo i rakouské ministerstvo pro vědu.

Rektor univerzity Herbert Lochs odmítá, že by zvířata při pokusu trpěla. Celá aféra prý pramení z toho, že mnozí mají o pokusu falešné představy.

Pod sníh v narkóze

Zvířata podle Lochse dostanou narkózu, až pak je vědci převezou na ledovec a napojí na přístroje. Teprve poté je zasypou sněhem. Jeden z pracovníků školy uvedl, že zátěž při pokusu je menší než při porážce na jatkách.

Výsledky pokusu by měly podle vědců sloužit k léčbě obětí lavin. "Ročně máme kolem 150 mrtvých z lavin," podotkl Lochs. Dosud se prý vycházelo z toho, že hlavní překážkou pro přežití je nedostatek kyslíku a chlad. "Možná je to ale i zvýšení tlaku na plicní tepnu, který by mohl v lavině existovat," řekl rektor.

Ochránci zvířat ale proti experimentu protestují, je to podle nich pohřbívání zaživa. Mnohé organizace hovoří o nepochopitelném, neetickém či nechutném pokusu. "Je to jeden z nejodpornějších pokusů na zvířatech, který se kdy v Rakousku prováděl," uvedl rakouský svaz na ochranu zvířat.

Podle něj experiment slouží jen k profilování vědců. Peníze, které se na bádání vydají, by se prý daly využít na nákup přístrojů pro hledání lidí v lavinách či k uspořádání osvětové kampaně mezi vyznavači zimních sportů.

Čtyři tlapky: Poznatky už vědci mají

Proti pokusu se postavila i organizace Vier Pfoten (Čtyři tlapky). Podle ní se z letitých zkušeností ví, kvůli čemu lidé v lavině umírají a jak dlouho to trvá.

Ke kritikům projektu se připojili i politici. "Pohřbít prasata zaživa ve sněhu je morálně na pováženou," řekl referent tyrolské vlády pro ochranu zvířat Anton Steixner. Zelení a sociální demokraté požadují okamžité ukončení projektu a chtějí o případu a o uděleném povolení k pokusu jednat v parlamentu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video