Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Rakušané protestují proti dostavbě Temelína. Mají prý trumfy, jak ji zastavit

  • 83
Rakouská spolková země Horní Rakousy protestuje proti tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, který včera vyhlásila společnost ČEZ. Zemská vláda prý má v rukou trumfy, jak další výstavbu zastavit. Pravicové strany zase vyzývají k dalším žalobám a hrozí blokádami hranic.

Hornorakouský zemský rada pro životní prostředí a energetiku Rudi Anschober ze strany Zelených strategii zemské vlády částečně odhalil. Tvrdí, že posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), které musí dostavbě předcházet a o něž ČEZ požádal loni v červenci, probíhá podle zjištění EU na chybném právním základě.

Elektrárna k němu podle něj potřebuje mít úložiště jaderného odpadu, o jehož vybudování se teprve diskutuje. U zemského soudu v Linci se také stále projednává žaloba proti Temelínu, připomněl Anschober.

Na silnicích se objeví blokády, plánují politici

Zemský rada vidí šanci i v podzimních parlamentních volbách v Česku, v nichž má ale Strana zelených podle průzkumů minimální naději na opětovné proniknutí do Sněmovny. Čeští zelení do programu vlády Mirka Topolánka (ODS) prosadili zastavení dostavby Temelína.

Demonstrace proti jaderné elektrárně TemelínPoslanec populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) a její mluvčí pro záležitosti Temelína Werner Neubauer ale považuje tyto trumfy hornorakouské vlády za ubohé a vyzývá k činům. Sám před dvěma týdny zažaloval Česko a Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli chystané dostavbě jaderných elektráren Temelín a Mochovce.

Druhá krajně pravicová strana, Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ), požaduje okamžité zastavení dostavby Temelína a uzavření dvou stávajících "havarijních reaktorů". Hornorakouská zemská mluvčí BZÖ Ursula Haubnerová současně pohrozila použitím všech možností civilního odporu, včetně hraničních blokád.

Reakce zemské vlády nás nepřekvapila, tvrdí ČEZ

Elektrárenská společnost ČEZ už dala najevo, že podobnou reakci očekávala. "Vzhledem k dlouhotrvajícímu postoji Horních Rakous není takováto reakce překvapivá," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Podle pondělního vyjádření českého ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je vyhlášení tendru na dodavatele nových bloků pro Temelín v souladu s energetickou politikou země. Samotný proces je pak podle MPO zcela v kompetenci firmy ČEZ.

DOSTAVBA TEMELÍNA

ČEZ vypsal tendr na dostavbu Temelína do roku 2020

Ten odhaduje, že výběr firmy, která dva nové bloky Temelína postaví, potrvá několik let, samotná dostavba pak dalších 15 let. Zájem přihlásit se do soutěže už oznámila americká společnost Westinghouse.

Před vyhlášením vítěze tendru musí být ukončen proces EIA, který je teprve na počátku. Zúčastní se ho i zástupci Německa a Rakouska. Dostavbu elektrárny podporuje většina obyvatelstva i všechny hlavní politické strany v Česku. Obhajují ji zajištěním energetické nezávislosti země.

Tento argument ale například hornorakouské protitemelínské sdružení Atomstopp považuje za absurdní. Palivo pro české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany bude podle něj v budoucnu dodáváno z Ruska, a zařízení tudíž budou na něm závislá. "Pouze tři procenta uranu pro jaderné elektrárny v EU pocházejí ze zemí Unie," upozornil Atomstopp.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video