Rakušané opět brojí proti Temelínu

  • 14
Vláda rakouské spolkové země Horní Rakousy si nechá vypracovat právní expertizu o vstupu České republiky do Evropské unie se zřetelem na jadernou elektrárnu Temelín. Cílem studie je zjistit, do jaké míry lze v boji proti provozu elektrárny využít mezinárodní a evropské právo.

"Chceme se prostřednictvím fundovaného právního posudku dozvědět, jaké právní změny mohou případně pro Česko nastat v souvislosti s jadernou energií," prohlásil hornorakouský hejtman Josef Pühringer.
 
Posudek se zaměří na kompetence Evropské unie v oblasti jaderné energetiky a na právní podmínky provozu jaderných zařízení vybudovaných před vstupem. Pozornost bude věnována i platnosti těchto norem po vstupu do EU.

Hornorakouská vláda hodlá také zjistit, zda elektřina vyráběná v Temelíně není uměle subvencována státem v rozporu s evropskými pravidly. Na mušku si bere hlavně export české elektřiny.

"Naším cílem je včas se přichystat pro případ, že by se vstupem Česka do EU změnila právní situace ve zmíněných oblastech. Chceme využít každou možnost." zdůraznil Pühringer.

Hlavním autorem expertizy bude profesor Michael Schweitzer, šéf Centra pro evropské právo na univerzitě v bavorském Pasově. Vláda Horních Rakous, které sousedí s Jihočeským krajem, je hlavním aktérem protitemelínského odporu mezi rakouskými úřady.

Kromě zvláštního pověřence pro příhraniční jaderná zařízení dotuje také některé organizace odpůrců atomu a snaží se přimět spolkovou vládu ve Vídni k tvrdšímu postupu vůči Česku.
 
Nová rakouská vláda kancléřa Wolfganga Schüssela se sice ve svém programu hlásí k protiatomové politice a k pokračování rozhovorů s Českem o možném odstavení Temelína, ale ekologové jsou mírou angažování vlády v této oblasti zklamáni.

Požadavek na vetování vstupu České Republiky do EU, pokud Praha Temelín neodstaví, Schüssel odmítl nastolit i přes nátlak koaliční strany Svobodných. 

Proti atomu bojuje i Greenpeace
Rakouské pobočka Greenpeace předala v úterý ministerstvu vnitra ve Vídni podnět k vypsání petiční akce "Evropa bez atomu". Petiční archy, které podepsalo 9 987 lidí, byly v deseti velkých poštovních pytlích.

Celorakouské hlasování, které má vládu zavázat k boji proti atomu v EU, by se podle plánů Greenpeace mělo uskutečnit v červenci. Organizátoři soudí, že akci by mohlo podpořit až 4,5 milionu Rakušanů z šesti milionů oprávněných voličů.

"Naším minimálním cílem je jasné rakouské ne všem proatomovým snahám Bruselu," uvádí mluvčí iniciativy Erwin Mayer.

Loňské referendum, zaměřené přímo proti Temelínu, podepsalo přes 900 tisíc Rakušanů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video