Rakovinu lze léčit mimo tělo pacienta

  • 15
Italští vědci přicházejí s novým, převratným způsobem léčení rakoviny, který by mohl poskytnout novou naději vážně nemocným. Lékaři vyndali orgán z těla, ozářili jej a "vrátili" zpět do pacientova těla. Léčebná metoda dostala název TAORMINA.

K této operaci došlo před rokem v nemocnici San Matteo v italské Pavii. Osmačtyřicetiletému muži lékaři během jedenadvacetihodinové operace odstranili čtrnáct velkých a několik malých nádorů. Nyní je muž v dobrém stavu a jeho nedávné vyšetření neodhalilo žádnou přítomnost dalších tumorů.

"Není pravděpodobné, že by pacient se čtrnácti nádory mohl žít rok. Pokud tedy může tato technika prodloužit délku života a zlepšit jeho kvalitu, je to fantastické," řekl britský vědec Nigel Hughes internetové verzi BBC.

Běžná léčba rakoviny nezabírala
Spoluautoři projektu, chirurg Aris Zonta a fyzik Tazio Pinelli z Národního institutu nukleární fyziky v Itálii, nyní čekají na povolení k léčbě šesti dalších nemocných.

Pacient trpěl rakovinou tlustého střeva, která se rozšířila do jater. Onemocnění nebylo možné léčit běžným způsobem: chemoterapie nezabírala a naděje, že by pomohla konvenční radioterapie, byla velmi malá. Ta by mohla navíc játra zcela zničit.

Vědci se proto rozhodli vyzkoušet metodu neutronového zachycení boru, kterou zkoumají od roku 1987. První pokusy začaly už v padesátých letech. Do orgánu pacienta vpravili tekutinu obsahující atomy boru. K jeho rozštěpení na částice, které zabíjejí rakovinné buňky, pak použili nízkoenergetické neutronové paprsky.

K vyléčení celého orgánu je třeba stejnoměrného toku neutronů - ten by však mohly blokovat kosti v těle pacienta. Chirurgové proto játra z těla vyjmuli, umístili do teflonového koše, v reaktoru na ně aplikovali léčbu, a poté játra do těla implantovali stejným způsobem jako při transplantaci.

Lékaři: Chceme metodu použít i na další orgány
"Tím, že jsme vyjmuli orgán, jsme ho mohli ozářit vysokou a rovnoměrnou dávkou radiace. Pokud by játra zůstala v těle, bylo by to pro pacienta velmi riskantní," říká fyzik Tazio Pinelli z Národního institutu nukleární fyziky v Itálii, který na operaci spolupracoval.

Lékaři doufají, že budou moci novou techniku použít i na další orgány, například na plíce či slinivku břišní. "Procedura je nyní testována na pacientech s jinak neléčitelnými nádory mozku - samozřejmě bez vyjmutí řečeného orgánu," píše časopis New Scientist, který o případu jako první informoval.

Technika je zatím v začátcích, zdůrazňují vědci a dodávají: použít ji bude možné pouze tehdy, pokud nádor zasáhne jen jeden orgán a pacient bude mít dostatek síly, aby operaci přežil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video