Zkoumaná mumie byla stará 2 200 let. Ilustrační foto.

Zkoumaná mumie byla stará 2 200 let. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Rakovina nemusí souviset s moderní dobou, vědci našli nádor u mumie

  • 270
Vědci objevili rakovinu prostaty u 2 200 let staré mumie, kterou zkoumali v Portugalsku. Podle nich to znamená, že nemoc může být ovlivněna geneticky, ne jen moderním životním prostředím. Právě porozumění genetickému pozadí může pomoci porozumění nemoci, míní odborníci.

Nález rakoviny u tisíce let staré mumie oznámila profesorka Salima Ikramová z americké univerzity v Káhiře. Mumii muže, který zemřel zhruba ve čtyřiceti letech, zkoumali odborníci v Portugalsku dva roky.

"Životní podmínky ve starověku byly od dnešních naprosto odlišné. Neexistovalo znečištění prostředí ani modifikované potraviny. To nás vede k tomu, že nemoc nemusí být nutně způsobena jen průmyslovými faktory," řekla podle agentury AP vědkyně.

Portugalská mumie navíc není jediná, u níže se našly stopy po rakovině prostaty. Už dříve byly podle univerzity objeveny i u 2 700 let staré kostry ruského krále.

Rakovina prostaty je v západním světě druhým nejčastějším nádorem. Každý rok lékaři v Evropě odhalí 382 000 nových případů, připomíná agentura ČTK. V Česku na toto onemocnění ročně umírá kolem 1 350 mužů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video