Uprchlíci ze Sýrie odpočívají na ulici v srbském Preševu (25. srpna 2015) | foto: Reuters

Rakouský kancléř kritizuje Česko kvůli běžencům. Bez kvót to nejde, míní

  • 1238
Rakouský kancléř Werner Faymann kritizoval Česko, ale také Polsko a pobaltské země, že odmítají kvóty pro rozdělení běženců v rámci Evropské unie. Faymann v rozhlasové stanici Ö1 v pořadu Morgenjournal prohlásil, že bez kvót nebude možné stabilizovat situaci na vnějších hranicích unie. Čeští politici kritiku odmítají.

„Země jako Česká republika, ale i další, Polsko, baltské země, nechtějí závazné kvóty. A to je třeba kritizovat. Protože bez těchto závazných kvót se nepohneme dál,“ řekl Faymann. Problém řešení uprchlické krize proto podle něj není v Evropské komisi, ale ve státech střední a východní Evropy.

Podle rakouského kancléře země na vnější hranici EU nebudou mít důvod bez existence kvót zajistit neprůchodnost těchto hranic. „Jak byste je chtěli přimět k ochraně této vnější hranice, když si budou myslet, že jim zůstanou statisíce (uprchlíků) a ostatní zatím budou v klidu? Tyto věci je třeba řešit současně, jedna ovlivňuje druhou,“ řekl Faymann.

Západní média rýpou do Slováků kvůli uprchlíkům. Všimla si i Konvičky

Premiér Bohuslav Sobotka kritiku odmítl. „Kvóty pro migranty stabilizovat situaci podle názoru České republiky nepomohou. Jediným řešením je ukončení války v Sýrii a Libyi a na to se musí soustředit tlak EU a také celého mezinárodního společenství,“ uvedl. Podobně hovořil i v pondělním projevu k českým velvyslancům (více čtěte zde).

Podle Sobotky je také nutné zajistit ochranu vnější hranice unie a fungující návratovou politiku pro lidi, kteří v EU nezískají azyl. „Česká republika se chová odpovědně, připojila se k solidárnímu projektu EU a je v jeho rámci připravena přijmout postupně 1 500 uprchlíků,“ řekl premiér. 

Ministr vnitra Milan Chovanec v úterý na Twitteru uvedl, že uprchlíky táhne do Německa a Rakouska štědrý sociální systém, nikoliv neschopnost okolních zemí. „Pojďme se bavit o razantní společné obraně unijních hranic. Ne si házet horké brambory přes sousedský plot,“ napsal. 

25.srpna 2015 v 10:58, příspěvek archivován: 25.srpna 2015 v 11:40

A ještě jeden vzkaz: povinné kvóty jsme odmítali, odmítáme a budeme odmítat. Nic neřeší!

Povinné kvóty podle Chovance nic neřeší a Česko s nimi nebude souhlasit ani do budoucna. „A ještě jeden vzkaz: povinné kvóty jsme odmítali, odmítáme a budeme odmítat. Nic neřeší!,“ doplnil posléze.

Česko kritizoval i německý deník

V pondělí se přístupu Česka k uprchlíkům kriticky věnoval i německý deník Frankfurter Rundschau. Uvedl, že české úřady zadržují běžence za ostnatým drátem, ačkoli soudy a nevládní organizace to považují za porušení mezinárodního práva. Deník také upozornil na fakt, že prezident Miloš Zeman i česká veřejnost se k azylantům staví odmítavě.

Evropská komise letos přišla s návrhem řešení ve formě závazných kvót, summit EU to však odmítl. Česko je jedním ze států, které se zavedením kvót nesouhlasí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí v České televizi zopakoval, že kvóty situaci nevyřeší (více o aktuálním ministrově postoji k uprchlické krizi čtěte zde).

Česká vláda v červenci schválila, že přijme do konce roku 2017 celkem 1 500 uprchlíků. Letos by to mělo být 400 lidí, příští rok 700 a 400 pak v roce 2017. Zhruba 1 100 lidí by měla ČR převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů - tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě.

Podle současného evropského azylového systému se musí o běžence postarat ta země, kde uprchlíci poprvé vstoupí na území EU. Největší zátěž současné imigrační vlny proto připadá na Itálii a Řecko.

Podívejte se, jak policie rozhání uprchlíky v Makedonii:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video