Rakousko zahájilo odškodnění

  • 3
Rakousko začalo vyplácet odškodnění lidem, kteří byli za druhé světové války nuceně nasazeni na práce na jeho území. V nejbližších dnech má peníze dostat asi 4 900 českých občanů a do konce srpna další 2000, jejichž žádosti již rakouská strana prověřila. Každý z lidí, kteří mají nárok na rakouské odškodnění, dostane dopis. Z něj se dozví, na jakou částku má nárok. První dopisy byly odeslány v úterý 7. srpna.

"První peníze by naši lidé mohli dostat v pátek. Byla již překontrolována naprostá většina žádostí, dvě třetiny vyhovují," uvedl ministr zahraničí Jan Kavan. Některé žádosti podle něj nejsou kompletní, ale Kancelář pro oběti nacismu pro ně pomáhá hledat patřičné dokumenty v archivech.

Čeští poškození si budou peníze vyzvedávat v pobočkách České spořitelny nejpozději asi do dvou měsíců. Pak budou muset o vyplacení peněz žádat přímo fond. V první skupině nemusejí obdržet odškodnění všichni. "Lidé, kteří o příspěvek doposud nepožádali, tak mohou učinit do konce roku," řekl Oldřich Stránský z České rady pro odškodnění obětí nacismu.

Narozdíl od Německa Rakousko vyplácí peníze v jedné etapě.  Za otrocké práce dostanou nuceně nasazení 252.000 korun, za nucené práce 84.000. Navíc v rakouském případě existuje i kategorie práce v zemědělství s odškodněním 48.000 korun.

Jak Rakousko vyplatí odškodnění

- v jediné splátce

- peníze budou vydávat pobočky České spořitelny, nikoli pošty či ČSOB, které vyplácejí odškodnění lidem nasazeným za války na území Německa a protektorátu

- každý odškodněný při převzetí peněz podepíše prohlášení, že je s ním Rakousko jednou provždy vyrovnáno

V každé kategorii obdrží lidé i příplatky za děti narozené za nasazení. Z českých poškozených je přitom valná část (asi 75 procent) ve střední kategorii.
O satisfakci za práce v Rakousku požádalo na deset tisíc českých občanů. Přibližně desetina z nich se však odškodnění nedožila.

Rakousko pro odškodnění založilo fond Smíření, mír a spolupráce. Faktická výplata kompenzací z něj mohla začít poté, co v červenci americký soud zamítl poslední žaloby nuceně nasazených proti rakouským podnikům. Fond má šest miliard šilinků (asi 15 miliard korun), které rozdělí mezi 150 tisíc obětí.

Rakousko plánuje vyplatit do konce roku jen třetinu z celkového počtu 52 tisíc oprávněných žadatelů z různých zemí. Mezi necelých 15 tisíc Čechů bude rozdělena celková částka 501 milionů šilinků.

Nejvíce dosud žijících obětí nuceného nasazení, asi přes 41 tisíc lidí, pochází z Ukrajiny, Česko je na čtvrtém místě s více než deseti tisíci lidmi.

Rakouské odškodnění vychází z principu, že z nuceně nasazených lidí mělo prospěch nejen Německo, které tuto práci organizovalo, ale i podniky z okupovaného Rakouska. Proto se příslušná rakouská hospodářská odvětví na naplnění fondu výrazně podílela.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video