Centrum Pinkafeldu (21. května 2016).

Centrum Pinkafeldu (21. května 2016). | foto: Luboš Palata, MAFRA

Uprchlická veselice a zákaz focení. Hofer bydlí v rakouském zapadákově

  • 172
Pinkafeld (Od zpravodaje iDNES.cz) - Rakousko volí v neděli prezidenta. Favoritem je pětačtyřicetiletý Norbert Hofer, kandidát krajně pravicových Svobodných. Spoléhá se na voliče z venkova a malých měst. Takových jako je Pinkafeld, městečko v Burgenlandu, kde Hofer vyrostl a dodnes žije.

Pětitisícový burgenladský Pinkafeld, který se chlubí titulem nejkrásnějšího města Evropy roku 2002 za květinovou výzdobu, je v sobotu po poledni tichý a polomrtvý.

Obchody jsou už zavřené, hospody a restaurace poloprázdné. Polední klid ruší jen pár školaček, které na sebe stříkají vodu a výskají v kašně pod radnicí. Živo je jen kolem Mariánského sloupu na dolním konci náměstí, kde se sešla na místní poměry pozoruhodná společnost.

Centrum Pinkafeldu (21. května 2016).
Pohled na náměstí v Pinkafeldu (21. května 2016).
Kostel v Pinkafeldu (21. května 2016).

Desítky syrských a afghánských uprchlíků, kteří našli v tomto rakouském městečku útočiště, se tu setkaly s desítkami místních lidí na každoroční oslavě zdejšího etnoobchodu organizace Welt Laden, jakési německo-rakouské obdoby známější sítě Fair Trade, jež přímým prodejem výrobků z třetího světa přispívají na rozvojové projekty v těchto zemích.

„Tuto akci pořádáme už popáté a koná se vždy v květnu. Když to vyšlo zrovna na toto datum, tak jsme si řekli proč ne. Proč bychom to měli kvůli nedělním prezidentským volbám měnit? My neděláme žádnou politiku, my jen pomáháme lidem,“ vysvětluje Michaela Krutzler, která je jednou z organizátorek.

„Lidé tu jsou hodní, líbí se nám tu“

Sešlost na malém prostranství každopádně vypadá jako antikampaň proti místnímu rodákovi, kandidátovi krajně pravicové strany Svobodných Norbertu Hoferovi, který v Pinkafeldu vyrostl a dodnes tu s rodinou bydlí. Svoji kampaň totiž postavil na odporu proti přijímání utečenců a na varováních před hrozbou islamizace této alpské země. A slibech, že loňských sto tisíc žadatelů o azyl, kteří loni přišli do Rakouska, se už nesmí opakovat.

Syrské a afghánské rodiny se s místními vesele baví, všichni si navzájem ochutnávají své pokrmy. Idylický obrázek do vizí šířených pětačtyřicetiletým Hoferem ani trochu nezapadá.

„V Pinkafeldu je dnes devět rodin, sedm ze Sýrie a dvě z Afghánistánu,“ vysvětluje Christina Hofer, který u stánku se syrskými jídly vybírá peníze do fondu na jejich podporu. „Dorazili, celkem asi sto běženců, loni na podzim. Děti hned začaly chodit do školy a i dospělí na intenzivní jazykové kurzy,“ dodává.

Výsledky jsou teď jasně slyšet. Dospělí se domlouvají spíš lámaně, ale syrští a afghánští školáci už s místními vesele konverzují. „Přišli jsme na podzim, žili jsme v syrském Daraa, než jsme museli utéct,“ říká německy dvanáctiletá Hedaxah Abu Halawaová, která se od svých rakouských vrstevnic liší jen zeleným šátkem přes vlasy. „Lidé tu jsou hodní, líbí se nám tu,“ dodává.

„Hodně místních uprchlíkům pomáhá. Je to dané i tím, že v Pinkafeldu spolu historicky žijí jako v celém Burgenlandu společně Rakušané, Maďaři, Chorvati a také Romové. A kousek od nás byla Železná opona a tak už z té doby víme, kdo to jsou utečenci,“ vysvětluje.

Samozřejmě, že mezi místními Rakušany, kteří přišli slavit společně s uprchlíky, mnoho voličů Norberta Hofera nenajdete. „Víte, on vlastně není ani zdejší. Většinu času tráví ve Vídni, bývá tu spíš o víkendech,“ říká Michaela Krutzlerová. „A volit, už kvůli jeho postoji k uprchlíkům, ho samozřejmě nebudu a dám hlas Alexandru Van der Bellenovi,“ dodává jako mnozí další na „uprchlické“ slavnosti.

Dům na pozemku s rodiči

Najít ve městečku Hoferovy voliče není úplně jednoduché.„Znám jeho ženu, jeho dcera sem chodí do školy, ale volit ho nemůžu. Ani trochu nesouhlasím s jeho názory. Svobodné bych nevolil nikdy,“ říká i čtyřicátník, který jde s dětmi z nedaleké pizzerie. „V prvním kole jsem nevolila ani Hofera, ani Van der Bellena,“ říká i šedesátnice Heidi Schuhová. „Ale ve druhém kole mám velké dilema. Přece jen je náš,“ dodává.

Norbert Hofer

Milovník letectví a odpůrce islámu míří do čela Rakouska

Pětačtyřicetiletý Hofer bydlí s druhou ženou, která městě pracuje jako sestra na geriatrii, a dvanáctiletou dcerou v malém domě stojícím vedle výrazně většího domu jeho rodičů. Hoferův nenápadný šedý přízemní dům stojí za tújemi v poměrně rušné ulici - pokud to lze v Pinkafeldu vůbec tak říci. Dnes ho už střeží policie.

„Zákaz focení, naprostý,“ říkají rezolutně policisté a každého, kdo by namířil na dům byť jen mobil, okamžitě vyprovodí. Vrata jsou otevřená, ve dvoře stojí obyčejný bílý kombi, a „skákačka“ dcery na trávě v rohu pozemku je prázdná. Hofer asi po obědě odpočívá před nedělí, která bude možná rozhodujícím dnem v jeho životě. Dnem, kdy se může stát rakouským prezidentem.

V Pinkafeldu, městě, kde lidé jinak volí sociální demokraty a lidovce, se zřejmě v neděli najde překvapivě hodně lidí, kteří mu k tomu budou chtít pomoci. „Je to slušný člověk a má sympatickou ženu. Volit ho budu. Vždyť je to skoro soused. Jinak Svobodné nevolím, ale Hofera ano,“ říká starší muž, který začíná v brzkém odpoledni sekat trávu v domě o ulici dál.

„Neznám nikoho v naší ulici, kdo by volil jinak,“ dodává. Výsledky prvního kola dávají za pravdu spíše jemu, než lidem slavícím na náměstí s uprchlíky. V prvním kole totiž Norbert Hofer získal ve svém domovském Pinkafeldu přes šedesát procent hlasů a všichni ostatní kandidáti proti němu jen paběrkovali.

Pinkafeld, Rakousko

Pinkafeld, Rakousko

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video