Otto von Habsburg je se současnou podobou Evropy spokojen

Otto von Habsburg je se současnou podobou Evropy spokojen | foto: Reuters

Rakousko-Uhersko slaví císařovy 95. narozeniny

  • 103
Jaká to mohla být velkolepá oslava na pražském náměstí Františka Josefa, kdyby v roce 1918 nepadla rakousko-uherská monarchie. Naše královská výsost by za ohromného zájmu českých poddaných slavila své pětadevadesáté narozeniny. Dějiny však rozhodly jinak.

Zmíněné náměstí se ve svém názvu chlubí slovem republika a Otto von Habsburg místo toho, aby už rekordních pětaosmdesát let vládl mnohonárodnostnímu soustátí, je pouze jedním z nejváženějších evropských důchodců.

Ač už habsburská monarchie dávno neexistuje, syn posledního císaře Karla I., který trvale žije v Bavorsku, slaví v c. a k. duchu: v sobotu 17. listopadu si přiťukl šampaňským s maďarským prezidentem Laszlem Solyomem v Budapešti.

V pondělí se na počest jeho narozenin ve vídeňském svatoštěpánském chrámu konala mše a následníka císařského trůnu také k dlouhému rozhovoru přijal v Hofburgu, odkud habsbursko-lotrinský rod vládl podunajskému císařství, rakouský prezident Heinz Fischer.

A dnes oslavenec vyrazil do Sarajeva, kde byl v roce 1914 výstřely Gavrila Principa na Františka Ferdinanda odstartován sesuv jeho panství.

Ztělesnění Evropana
Otto von Habsburg se však nezdá být zahořklý. Byť jeho rodina nebyla za vyvlastnění svého majetku nikdy odškodněna a při jednáních v Rakousku nesmí doyen Habsburků, který už funkcí hlavy rodu pověřil začátkem letošního roku svého nejstaršího syna Karla, dodnes používat ve svém jméně aristokratické von.

Všech nároků na trůn se vzdal v roce 1961 a aktivně (dvacet let jako europoslanec) podporuje tradiční habsburskou politiku sjednocování evropských národů do jednoho celku. Tentokrát ovšem pod hlavičkou Evropské unie.

Otto von Habsburg s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem

Pětadevadesátiletý šlechtic, který často publikuje články a dokonce i knihy o politice, je ztělesněním Evropana. Často mluví o tom, že má několik vlastí, o čemž svědčí i fakt, že má občanství Německa, Rakouska, Maďarska a Chorvatska.

Kritizoval Hitlera, nyní Putina
Vždy se stavěl proti diktaturám všeho druhu. Nesnášel Hitlera, jehož spisek Mein Kampf po přečtení označil za "příšerný". Führer ho jako říšský kancléř dvakrát pozval na jednání. Habsburk pokaždé rázně odmítl, i když v loňském rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung zalitoval: "Zajisté by to bývala zajímavá konverzace."

Když hrozil koncem třicátých let anšlus Rakouska, nabízel Otto von Habsburg vídeňským politikům své služby s tím, že by převzal vedení obrany Rakouska. To nevyšlo a nacisté vojenskou akci na zabrání alpské republiky výsměšně nazvali "plán Otto".

Nyní se císařský potomek nejostřeji vyjadřuje proti vládě Vladimira Putina, pro kterého má ve svých vyjádřeních termíny jako "zločinec", "ledově chladný technokrat", "diktátorská figura", která se obklopuje "politickou mafií". A chválí německou kancléřku Angelu Merkelovou za to, že je k Rusku patřičně tvrdá.

Přesto je celkově s Evropou spokojen, když říká: "Z jaké bídy jsme začínali – se ztrátami z první světové války, s hitlerismem – a jak nádherné je to nyní!"

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video