Ve Vídni začal soud s popíračem holokaustu Gerdem Honsikem (20. dubna 2009)

Ve Vídni začal soud s popíračem holokaustu Gerdem Honsikem (20. dubna 2009) | foto: Reuters

Rakousko soudí spisovatele obhajujícího Hitlera, hrozí mu až 20 let

  • 23
Ve Vídni začal proces s popíračem holokaustu Gerdem Honsikem kvůli jeho schvalování nacismu. Soud má jednat tři dny, a pokud uzná sedmašedesátiletého spisovatele vinným, hrozí mu až dvacet let vězení. Honsik vinu odmítl. Už dříve dostal za pronacistické výroky rok a půl vězení.

Přelíčení začalo v den 120. výročí narození nacistického vůdce Adolfa Hitlera, což státní zástupce ve své úvodní řeči nezapomněl zmínit. "Sto dvacet let po jeho narození existují stále lidé, kteří o Hitlerových ukrutnostech lžou. To je nejen smutné, ale i nebezpečné," prohlásil Stefan Apostol.

Honsik podle něj není "jen tak nějaký malý nacista", ale vůdčí falšovatel dějin, kterému podle žalobce jde o to, "nechat ve svých spisech oživnout nacionálněsocialistické myšlenky".

Obžalovaný soudu řekl, že se cítí nevinen. "Jednal jsem podle svého přesvědčení," prohlásil Honsik na svou obhajobu. Odmítl také tvrzení obžaloby, že je rasista, antisemita, národní socialista a popírač holokaustu. "Pane státní zástupce, máte co do činění s humanistou," řekl Apostolovi.

Ve Vídni začal soud s popíračem holokaustu Gerdem Honsikem (20. dubna 2009)

V roce 1992 byl Honsik na základě pronacistických publikací a své knihy s názvem Freispruch für Hitler? (Osvobození Hitlera?) odsouzen k osmnáctiměsíčnímu vězení. Po vynesení rozsudku ale uprchl do Španělska, kde žil nerušeně patnáct let. V srpnu 2007 byl zatčen a vydán do Rakouska.

Rakouské státní zastupitelství nechalo obžalobu rozšířit, porota se tak bude zabývat Honsikovou údajně pronacistickou činností v letech 1987 až 2003. Žalobce požaduje dvacetileté vězení, protože Honsikovy činy jsou podle něho obzvláště nebezpečné.

Biskup Williamson, další popírač

Rakousko v roce 1992 přijalo zákon, na jehož základě jsou popírání holokaustu a nacistická propaganda zločinem. Mezi takzvané popírače holokaustu patří také britský biskup Richard Williamson, ze kterého papež Benedikt XVI. sňal koncem ledna exkomunikaci.

Shodou okolností Williamson těsně předtím v rozhovoru pro švédskou televizi dal najevo, že nevěří v existenci nacistických plynových komor, a prohlásil, že rozsah holokaustu byl mnohem menší, než se všeobecně tvrdí. Podle biskupa zahynulo v nacistických koncentračních táborech nanejvýš tři sta tisíc Židů, ne šest milionů.

Papež se kvůli biskupovým výrokům stal terčem kritiky. Williamson se za svá slova později omluvil. - čtěte Omluva nestačí, zřekněte se názorů, vyzval Vatikán popírače holokaustu

Právě dnes si Izrael připomíná den obětí holokaustu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue