Temelín byl zkolaudován před týdnem. Ilustrační foto.

Temelín byl zkolaudován před týdnem. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Rakousko se „podívá na zoubek“ kolaudaci Temelína

  • 15
Rakousko prověří kolaudační podklady jaderné elektrárny Temelín. Teprve potom zváží, zda proti ní bude protestovat na mezinárodní úrovni. "Uděláme vše nezbytné, abychom prosadili bezpečnost Temelína," řekl ve Vídni tamní ministr životního prostředí Josef Pröll.

"I poté, co dostaneme kolaudační podklady elektrárny, si vyhrazujeme případné právní prostředky na mezinárodní úrovni," řekl Pröll podle agentury APA.

Potvrdil, že v oficiálním dopise od ministra zahraniční Alexandra Vondry česká strana potvrzuje definitivní kolaudaci elektrárny a slibuje, že rakouské straně doručí kolaudační podkladové materiály, o něž Vídeň projevila zájem.

Vondra v dopise mimo jiné uvedl, že "v případě elektrárny Temelín byla kolaudace dlouho očekávaná a předcházela jí mnohaletá česko-rakouská spolupráce."

Obě strany podle šéfa české diplomacie investovaly nemalé úsilí a značný lidský i politický kapitál do této velmi nadstandardní spolupráce, která nemá ve vztazích dvou zemí srovnání.

"Udivilo by nás, kdyby vzájemná důvěra vybudovaná v souvislosti s takzvaným Melkským procesem byla náhle promarněna," dodal v odpovědi Vondra.

Aktivisté: Česko kolaudací porušilo dohody
Vídeň se o kolaudaci Temelína, která vstoupila v platnost 6. listopadu (více zde), dozvěděla ústně na dvoustranném zasedání českých a rakouských odborníků 7. listopadu. V Rakousku vyvolala informace rozruch a v první reakci protesty.

Organizace odpůrců atomu a hornorakouské zemské orgány kolaudaci označily za porušení česko-rakouských dohod z Melku, i Pröll tehdy tvrdil, že dohoda zněla "kolaudace až po vyjasnění otevřených bezpečnostních otázek".

Tuto formulaci vykládají odpůrci Temelína jako český závazek "fakticky odstranit" (stavebními nebo konstrukčními úpravami) vznášené námitky a obviňují rakouskou vládu, že nepostupuje proti Česku ostřeji.

Nehledě na kritiku radikálních odpůrců atomu prakticky ze všech politických stran však si vídeňská vláda nakonec nejprve vyžádala podklady a teprve poté chce rozhodovat o dalších krocích.

Kolaudace se podle ČEZ i dalších státních orgánů odpovídala českým zákonům. Povoluje provoz Temelína na deset let od spuštění štěpné reakce. U prvního bloku to znamená do roku 2010 a u druhého do roku 2012. Poté bude muset ČEZ získat nové povolení.

Vídeň by prý s případnou žalobou neuspěla
Pokud jde o případnou žalobu Rakouska proti Česku, odborníci, včetně některých rakouských se domnívají, že v ní Vídeň nemá šanci.

Například podle experta na mezinárodní právo z univerzity v Linzi Franze Leidenmühlera neobsahuje dohoda z Melku klauzuli o závazném postupu v případě nastalého sporu, ani zmínku o příslušnosti soudu.

Rakousko sice může podat žalobu u Mezinárodního soudního dvoru v nizozemském Haagu, ale proces by se konal, jen kdyby s ním souhlasila i česká strana.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video