Přístavek bývalého koncentračního tábora v Dachau, který byl přestavěn na...

Přístavek bývalého koncentračního tábora v Dachau, který byl přestavěn na ubytovnu pro bezdomovce a uprchlíky (22. září 2015) | foto: Reuters

Němci ubytují uprchlíky v Dachau, Rakušan nabízí Fritzlův dům hrůzy

  • 220
Německo a Rakousko ubytovávají uprchlíky, kde se dá. Němci je umisťují i v areálu bývalého koncentračního tábora Dachau na jihovýchodě země. Rakušané zase rozhodují, jestli běženci obsadí dům, v jehož podzemí Josef Fritzl 24 let věznil a znásilňoval svou dceru.

O přestavbě přístavku v Dachau na útulek pro lidi bez domova včetně uprchlíků informovala v úterý agentura AFP s odvoláním na starostu Dachau a jednoho z obyvatel ubytovny.

Dachau

Koncentrační tábor v Dachau se stal v roce 1933 prvním podobným zařízením vybudovaným nacisty. Bylo tam postupně odvezeno více než 206 000 vězňů, z nichž přes 41 000 zahynulo. Američané osvobodili tábor v Dachau 29. dubna 1945. Tehdy tam bylo vězněno ještě kolem 30.000 lidí. Z někdejšího Československa deportovali nacisté do Dachau asi 3600 osob, z nichž asi 1400 v táboře zahynulo. Táborem prošli mimo jiné kardinálové Josef Beran a Štěpán Trochta, malíř a spisovatel Josef Čapek, novinář Ferdinand Peroutka či průmyslník Jindřich Waldes.

„Tyto budovy plné historie mohou být přeměněny, aby sloužily sociálním účelům,“ vysvětlil v prohlášení Florian Hartmann, starosta Dachau, které leží asi dvacet kilometrů severně od Mnichova. V současné době tam podle něj žije pět desítek lidí bez domova. Na otázku, zda jsou mezi těmito osobami i uprchlíci, starosta odpověděl, že se jedná o německé občany i o cizí státní příslušníky.

„Jsme tu odevšad: bývalí uprchlíci, ale jiní zase ne. Každopádně všichni jsme bez domova,“ řekl podle AFP jeden z obyvatel útulku, který žije v Německu už několik let a přišel o byt.

Podobný nápad využít jednu z budov takzvaného vnějšího tábora v Dachau k ubytování necelé stovky žadatelů o azyl měla už dříve radnice v Augsburgu, ale v únoru ho odmítla bavorská zemská vláda. Záměr kritizovaly německé židovské organizace.

Izraelský portál Ynet Nedávno upozornil, že ve městě Schwerte na západě Německa jsou uprchlíci ubytováváni v opuštěném objektu, který sloužil jako strážní budova v přidruženém táboře někdejšího koncentračního tábora Buchenwald. Město o tom údajně rozhodlo už v lednu, tedy ještě před vyhrocením současné uprchlické krize. Starosta Heinrich Böckelühr prý rozhodnutí označil jako přiměřené.

Ožije dům hrůzy smíchem syrských dětí?

Jako ubytovna pro migranty by mohl sloužit i dům v rakouském Amstettenu, ve kterém Josef Fritzl věznil a znásilňoval svou dceru. Správce Fritzlova majetku Walter Anzböck nyní navrhuje, aby dům posloužil k ubytování až 50 uprchlíků.

„Hrůzné sklepní vězení, v němž se kdysi odehrávaly zlé věci, je dávno zaplněno betonem. A také jsme dům zbavili všech špatných vzpomínek. Je k dispozici uprchlíkům jakožto bezpečné ubytování,“ zdůvodnil Anzböck svou nabídku. Dům je údajně vybaven i sanitárním zařízením. „Do Amstettenu by se mohlo okamžitě nastěhovat 50 lidí,“ tvrdí správce.

„Dům hrůzy“ v dolnorakouském Amstettenu nechce dlouhodobě nikdo koupit. Nabízí se za 200 000 eur (5,4 milionu Kč). Někdejší domácí podzemní vězení ve sklepním prostoru bylo mezitím zalito betonem.

Rakouské ministerstvo vnitra ale už podle Kronen Zeitung dalo najevo, že nabídka „snad ani nemůže být myšlena vážně“. I samotné město Amstetten se záměru brání, i když o věci nerozhoduje.

„Nebudeme to moci změnit. Správce konkurzní podstaty to může jako zástupce vlastníků učinit,“ řekl deníku Österreich místostarosta Amstettenu Michael Wiesner. Argumentuje přitom tím, že město ubytovací prostory pro uprchlíky nepotřebuje. „Dostaneme dvě buňkové vesničky se 150 místy. Tím jsme svou kvótu naplnili,“ zdůraznil Wiesner.

Nyní osmdesátiletý Fritzl v domě věznil svou dceru až do roku 2008 a zplodil s ní sedm dětí. O rok později byl odsouzen k doživotnímu vězení, které si odpykává v dolnorakouské Kremži.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video