Transfuze krve - Koncentráty červených krvinek se uchovávají v chladové komoře...

Transfuze krve - Koncentráty červených krvinek se uchovávají v chladové komoře za teploty dva až šest stupňů Celsia. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Rakušan dostal transfuzi, v údajně prověřené krvi byl virus HIV

  • 8
Jen málokterá země ze zdravotního hlediska vypadá bezpečněji, než Rakousko. I v jeho vyspělém zdravotnictví, které láká nejbohatší evropskou klientelu, byl ve středu oznámen případ nákazy virem HIV z krevní transfuze. Krev pocházela od rakouského Červeného kříže, který ji získal od vyšetřeného dárce.

Na případ upozornila sama organizace. Vir HIV způsobuje ztrátu imunity člověka a vede k propuknutí nemoci AIDS. O pacientovi ani dárci nebyly zveřejněny žádné podrobnosti. Další šíření nákazy červený kříž vyloučil.

"Jsme hluboce zasaženi tím, že se toto stalo," citoval portál Kurier.at generálního tajemníka Rakouského červeného kříže (ÖRK) Wernera Kerschbauma. Infikování laboratoř potvrdila ve středu, doplnila mluvčí ÖRK Monika Primenzová.

Nakažená žena již užívá antiretrovirotika, která jsou proti HIV k dispozici. Lékaři předpokládají, že má dobré životní vyhlídky. V současnosti netrpí žádnými problémy, které s tímto virem souvisejí.

Podle Kerschbauma bylo za posledních 15 let v celém Rakousku poskytnuto na šest milionů krevních konzerv, které zachránily desítky tisíc lidských životů, žádný podobný případ přenosu viru však zaznamenán nebyl.

Klinika se trestu zřejmě bát nemusí

Jak se testuje krev k transfuzi?

Pro zjištění infekce je základem test ELISA, při kterém odborníci zjišťují, zda se v krvi tvoří protilátky proti viru. Během zmíněného diagnostického okna, které může trvat až čtyři týdny, vir v organismu už sice je, ale ještě se nezačaly vytvářet protilátky ve zjistitelném množství, uvádí portál wikiskripta.eu, který sdružuje lékařské výukové materiály.

Falešný výsledek testu může být i v případě ledvinového selhání, hemodialýzy, vícečetného těhotenství či jaterních onemocnění.

ÖRK používá rovněž PCR test, v jehož rámci odborníci nehledají protilátky, ale vir samotný. To podle Kerschbauma výrazně snižuje dobu trvání diagnostického okna. Dodal, že u HIV činí zhruba devět dní od nákazy.

Pacientka se podle všeho nakazila v rámci takzvaného diagnostického okna, kdy není možné HIV používanými testy zjistit. Dárce se zřejmě virem nakazil jen krátce před tím, než krev poskytl. V takovém případě není možné vir odhalit. Riziko takovéhoto scénáře je podle ÖRK jedna ku 2,5 milionu.

ÖRK na svém webu uvádí, že od dárců přijímá krev výhradně zdarma, ačkoli některé krevní společnosti za odběry nabízejí finanční odměnu. Červený kříž svůj postup zdůvodňuje etickými hodnotami, solidaritou a také právě bezpečností, neboť toto opatření má vyloučit z dárcovského systému rizikové skupiny obyvatel.

ÖRK rovněž uvádí, že dárcům nákaza virem HIV nehrozí, neboť k odběrům zdravotníci používají jednorázové sterilní vybavení.

Zodpovědnost kliniky, která krev použila, je podle některých právníků s odkazem na lege artis vyloučena. Lege artis, tedy podle pravidel lékařského umění, znamená, že pacient dostává zdravotnickou péči v souladu se současnými poznatky medicíny. Otázkou proto také zůstává případné odškodnění.

Kurier.at nicméně upozorňuje na skutečnost, že jednotlivé spolkové země mají vyčleněny fondy na vyplácení bolestného.

V Česku podobné případy byly, kontroly je však omezily

Ve více než osmimilionovém Rakousku pravidelně daruje krev 3,4 procenta obyvatel. Odebraný materiál poté prochází sérií 15 testů. Produkty s červenými krvinkami se skladují nejdéle 42 dní, koncentrát s krevními destičkami je použitelný jen pět dnů. V průměru je podle APA v Rakousku potřeba každou minutu jedna krevní konzerva. V této alpské republice žije podle odhadů ministerstva zdravotnictví až deset tisíc lidí nakažených HIV, některé organizace jejich počet odhadují ještě o pět tisíc více.

Státní zdravotnický ústav (SZÚ) registroval v Česku ke konci ledna 2 263 HIV pozitivních, z toho bylo 363 cizinců, za loňský rok přibylo 212 případů. Drtivá většina lidí - 90 procent - se nakazí při sexu. Zhruba 0,6 procenta lidí získalo virus HIV transfuzemi a krevními preparáty, od roku 1985 se takto podle statistik SZÚ nakazilo 14 lidí. Takovýto případ se však od počátku testování, tedy více než čtvrtstoletí, v zemi neobjevil. Testy dárců krve, které mají šíření viru na pacienty zabránit, loni odhalily šest nakažených.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video