Průměrný důchod na Slovensku nyní činí asi 400 eur. Ilustrační foto.

Průměrný důchod na Slovensku nyní činí asi 400 eur. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Důchod 23 tisíc. Slováci objevili další výhodu bydlení v Rakousku

  • 409
Stovky Slováků se v minulých letech přestěhovaly z Bratislavy do rakouských vesnic kousek za hranicemi. Kromě mnohem lepších služeb je čekají i lepší důchody. Rakouský stát totiž každému, kdo v zemi bydlí déle než pět let a jde do penze, doplatí sumu, která mu chybí do minimálního příjmu.

Města jako Kittsee, Hainburg, Marcheg leží na dohled od Bratislavy a mají rok od roku více obyvatel se slovenskými pasy. V některých vesnicích už Slováci tvoří značnou část obyvatel a dále jich přibývá. Mohou za to nízké ceny zdejších nemovitostí, které jsou často nižší než v Bratislavě. Tam jsou naopak oproti zbytku Slovenska výrazně předražené.

Pro Rakušany jsou městečka a vesnice u slovenské hranice bydlením "na konci světa". Naopak Slováci pracující v Bratislavě se odsud dostanou do zaměstnání snadněji, než ze satelitů v okolí hlavního města. Dokonce se uvažuje, že do rakouských obcí u hranic budou jezdit  linky bratislavské městské dopravy. Podobně jako nyní jezdí do maďarské Rajky, kde si také řada příslušníků bratislavské střední třídy pořídila dům.

A má to ještě jednu zásadní výhodu, na kterou upozornil slovenský portál Sme.sk. Dům v Rakousku totiž může svým majitelům zajistit výrazně vyšší důchod - a to v zemi vůbec nemusí pracovat. "Většina z nich ani neví, že pokud mají v Rakousku trvalý pobyt alespoň pět let a jdou do penze, rakouský stát jim podle tamějších předpisů doplatí sumu, která jim chybí do minimálního příjmu v Rakousku," píše Sme.sk.

Češi spíše pendlují za prací

"Minimální příjem pro jednotlivce je stanovený na 857,73 eur měsíčně. Pro manžele ve společné domácnosti je to 1 286 eur," uvedl mluvčí rakouského ministerstva práce, sociálních věcí a ochrany spotřebitele Norbert Schnurrer.

V přepočtu to je asi 23 330 korun pro jednotlivce a 35 000 korun pro manžele ve společné domácnosti. Platí to však jen pro občany zemí Evropské unie, kteří trvale žijí v Rakousku.

V praxi to znamená, že slovenští důchodci bydlící v Rakousku mohou dostávat ke slovenskému důchodu příplatek, který jim dorovná důchod na stanovenou výši. Nemusí to být zanedbatelná částka, průměrný důchod na Slovensku nyní činí asi 400 eur (téměř 11 000 kroun).

Ani tak však slovenští penzisté nedosáhnou průměrné výše rakouského důchodu, který je v současnosti kolem 1 400 eur, tedy osmatřicet tisíc korun. Češi zatím rakouského penzijního systému příliš nevyužívají. Obyvatelé moravského a českého pohraničí si nemovitosti v Rakousku nekupují a spíše jezdí do Rakouska za prací.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video