Rakousko děsí skandál s vepřovým

Rakouské zemědělství, jehož produkty byly považovány díky důrazu na ekologii za jedny z nejzdravějších v Evropě, utrpělo obrovský šrám. Rakouské vepřové je totiž zřejmě zdraví nebezpečné. Alespoň některé. Za pouhé dva dny se v lavinu rozrostl skandál kolem chovatelů prasat, kteří krmili své vepře směsí, jež obsahovala zákonem zakázaná antibiotika a růstové hormony.

Úřady už nařídily uzavřít čtrnáct vepřínů. Německý týdeník Der Spiegel dokonce uvedl, že rozsáhlé nelegální dodávky zakázaných krmných směsí se týkaly nejméně třiadvaceti míst a asi 1200 zemědělců v Rakousku a jihoněmeckém Bavorsku.

Po požití tohoto masa hrozí spotřebitelům podle odborníků dokonce větší zdravotní nebezpečí než v případě hovězího kontaminovaného zárodky nemoci šílených krav (BSE).

"Antibiotika obsažená v mase mohou vyvolat rezistenci organismu - tedy to, že v případě onemocnění daného člověka nebudou tyto léky účinkovat," vysvětluje Zbyněk Semerád z Odboru ochrany zvířat české Státní veterinární správy.

"Hrozba, že člověk kvůli antibiotikové rezistenci může zemřít, je jistě větší než nebezpečí hrozící z BSE," citoval Spiegel hlavního veterináře firmy Bayer-Austria Holgera Uliga.

Ještě větší nebezpečí hrozí spotřebitelům z hormonálních přípravků. "Hormony jsou výrazně horší než antibiotika, protože mohou ovlivnit celý lidský organismus a nelze ani odhadnout všechna nebezpečí, kterým se člověk po požití takto kontaminovaného masa vystavuje," uvádí vedoucí oddělení hygieny České veterinární správy Milan Malena.

Pokud se bude skandál dále rozšiřovat, mluvčí správy Josef Duben nevyloučil, že by Česká republika mohla přikročit k zákazu dovozu vepřového z Rakouska.
"Ano, k tomu to může vést. Situaci sledujeme a zatím sbíráme informace," uvedl Duben.

Případ s kontaminovanými prasaty má dokonce kriminální podtext, protože podle týdeníku Der Spiegel se jednalo o nelegální dovoz obrovského množství nezákonným způsobem upraveného krmiva.

Pro Rakousko může mít rostoucí se skandál vážný dopad, protože vývoz potravin tvoří výraznou složku exportu této alpské země. Jak poznamenávají vídeňská média, pokud se testy prokáže, že maso vepřů z uzavřených statků obsahuje zbytky zakázaných preparátů, výrazně tím utrpí pověst celého zemědělství, které výrazněji než jinde v Evropě stavělo na produkci nezávadných, čistě ekologických potravin.

Média pak dokonce spekulují o tom, že by případ "turbovepřů" mohl být malou katastrofou i pro turistický průmysl, který je ve značné míře postaven na místní gastronomii. A tu si lze bez vepřového jen těžko představit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video