Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Rakušané chtějí testy jaderných elektráren, Fukušima jim dodala kuráž

  • 810
Havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě podnítila odpůrce jaderné energetiky. Západní Evropou tak znějí nové výzvy k opuštění tohoto způsobu získávání energie.

Rakousko se dnes například vyslovilo pro to, aby se v evropských zemích uskutečnily na jaderných elektrárnách testy odolnosti.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová je ale přesvědčena, že českým jaderným elektrárnám podobné problémy jako v japonské elektrárně Fukušima, poškozené silným zemětřesením a tsunami, nehrozí.

Jaderné elektrárny jsou podle ní projektovány i na případná zemětřesení, a to podle nejpřísnějších mezinárodních standardů. Ještě více jsou pak elektrárny v Česku zajištěny i proti tzv. blackoutu, tedy přerušení dodávek elektřiny do samotné jaderné elektrárny v případě přírodního neštěstí.

Rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich chce po událostech v Japonsku žádat zátěžové testy na jaderných elektrárnách v Evropě, podobné těm, jaké se dělají u bank v době krize. Řekl to v televizi ORF2.

Rakousko a atom

Alpská země se ostře staví proti jaderné energetice. Kritizovalo rozhodnutí německé vlády o prodloužení životnosti německých zařízení a rakouští ekologové pravidelně protestují proti české jaderné elektrárně Temelín a slovenským Mochovcům.

Berlakovich upřesnil, že o tomto tématu bude v pondělí jednat v Bruselu na schůzce ministrů životního prostředí. Podle ministra je zejména třeba ověřit, zda jsou elektrárny bezpečné v případě zemětřesení a jaký je stav jejich chladícího systému.

Evropa podle Berlakoviche musí svůj postoj k jaderné energetice přehodnotit. "Chceme, aby elektrárny měly nejvyšší bezpečnostní úroveň, anebo aby byly uzavřeny," prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video