Rakousko blokádou porušilo dohodu

  • 16
Odpůrci Temelína dali o sobě po měsíci opět vědět. Asi 200 rakouských aktivistů téměř čtyři hodiny blokovalo hraniční přechod Dolní Dvořiště. Policisté, kterých bylo přibližně stejně jako demonstrantů, proti akci nijak nezasahovali. Rakousko tak opět porušilo dohodu uzavřenou v Melku.

Na to, že úřady blokádu tolerovaly, si stěžovalo ústy svého mluvčího i české ministerstvo zahraničí.

"Blokování provozu na hranici je zcela evidentně v rozporu s Melkskou dohodou," řekl České televizi mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil.

O tom, jak budou obě země postupovat při uvádění Temelína do provozu, se loni v prosinci v dolnorakouském Melku dohodli premiér Miloš Zeman a jeho rakouský protějšek Wolfgang Schüssel.

Aktivisté chtěli původně blokovat Studánky
Aktivisté původně plánovali blokovat přechod Studánky. Nakonec se ovšem rozhodli pro sousední Dolní Dvořiště. Tamní hraniční přechod je největší mezi oběma státy.

Temelín bude dva měsíce stát
(článek z 3. května)

"Blokovat přechod začala skupina asi 50 lidí krátce před 15. hodinou. Dokdy bude akce trvat, nikdo neví," řekl zpravodaji iDNES dispečer policie v Dolním Dvořišti. Počet aktivistů se podle Českého rozhlasu zvýšil přibližně na 200.

Na nutnosti zablokovat hranice se v pátek shodly organizace Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí, Stop Temelín,
Rakousko-český antitomový výbor a další regionální ekologické iniciativy.

Demonstranti pálili Melkskou dohodu
Demonstranti slavnostně pálili papír s dohodu z Melku, kterou považují za mrtvou.

Šéf iniciativy Stop Temelín Josef Neumüller Českému rozhlasu řekl, že blokáda byla přesunuta ze Studánek na Dolní Dvořiště také z toho důvodu, že sem mají blíže aktivisté Freidstadtu.

Dalším důvodem bylo podle organizátora akce také to, že ve Studánkách čekali na aktivisty policisté.

Podle Neumüllera není jasné, zda blokáda skončí v 18 hodin, kdy měla být ukončena akce ve Studánkách.

Na čem se dohodli Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel v Melku

1. Zřízení "horké informační linky", po které se za využití stávajících komunikačních tras česká strana zavazuje poskytovat Rakousku pět kategorií informací o jaderné elektrárně Temelín, počínaje tiskovými prohlášeními přes nejaderné závady až po případné úniky radioaktivních materiálů.

2. Systém včasného varování pro případ mimořádné události či havárie v Temelíně. V podstatě jde o to, že rakouská strana bude připojena na systém, který si pro vlastní potřeby včasného varování buduje česká strana. Realizace do března 2001.

3. Energetické partnerství, jehož cílem je spolupracovat při zavádění obnovitelných energetických zdrojů a metod přispívajících k úsporám energie.

4. Bezpečnostní otázky kolem Temelína. Komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen má z pověření obou stran sestavit trilaterální komisi odborníků z Česka, Rakouska a EU, která by prostudovala ve Vídni rakouské námitky a pak v Praze a Temelíně české odpovědi a fakta.

5. Přezkoušení vlivu Temelína na životní prostředí se uskuteční za účasti odborníků Evropské komise a podle stávajících direktiv EK. Česká strana se dobrovolně zavazuje probíhající prověrku 78 projektových změn uskutečněných v Temelíně rozšířit na přezkoušení celé elektrárny.

6. Obě strany se zavazují dokončit tyto prověrky do konce května až začátku června 2001; do té doby nebude zahájeno komerční využívání elektrárny.

7. Volný pohyb zboží a osob musí být zajištěn a dodržován. Obě strany se zavazují zdržovat se veřejných prohlášení nebo politických kroků, které by podlamovaly zahájený dialog mezi českou a rakouskou vládou na téma Temelín.

8. Rozšíření EU: obě strany potvrzují důležitost tohoto procesu a s ním spojeného předběžného uzavírání jednotlivých kapitol o podmínkách vstupu ČR do EU. Konstatují však, že vzhledem k množství nevyřešených témat kolem Temelína nelze očekávat uzavření kapitoly energetika v nejbližších měsících.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video