Rakouskem se šíří 'vepřový' skandál

V Rakousku, které si vždy zakládalo na pověsti ekologicky čistých produktů, se uzavírají další a další farmy, které jsou podezřelé z užívání nelegálních substancí pro výkrm vepřů. Celá třetina z 56 testů, které proběhly na celém území Rakouska na přítomnost antibiotik a nezákonných hormonů v mase vepřů, byla pozitivní. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Gerald Grosz s tím, že maso tak nesplňuje příslušné zdravotně - spotřebitelské normy.
Nasazování hormonů při chovu zvířat, která jsou určena k výrobě potravin, je v alpské republice zakázáno. Velmi přísné předpisy platí i pro používání léků, které musí ve většině případů schválit příslušný zvěrolékař.

Případů nelegálního krmení vepřů hormony narůstá
"Z 56 dosud uskutečněných testů bylo 18 pozitivních a 38 negativních na antibiotika," informoval ve Vídni Gerald Grosz.

Územně byly z pozitivních testů tři vepři z farem v Dolních Rakousích a 15 ze Štýrska. Negativní testy vykázaly tři dolnorakouští a 35 štýrských vepřů.

Zprávy zatím nic neříkají o testech na používání hormonů v potravě vepřů, které je v Rakousku také jednoznačně zakázané.

Počet rakouských hospodářů podezřelých z nelegálního krmení prasat hormony a léky přitom neustále stoupá a ve čtvrtek bylo oznámeno uzavření další farmy. Úřady dosud nařídily předběžné uzavření 15 vepřínů v různých rakouských spolkových zemích.

Konzument druhotně požije léky, které byly podány vepřům  

Rakousko nedávno zažehnalo aféru kolem onemocnění šílených krav. "Jsme čistí," vydechlo si Rakousko.
Hormony urychlují růst jatečních kusů, zatímco některé léky, zejména antibiotika, antiparazitika a prostředky na posílení srdce a krevního oběhu zase zajišťují jejich dobré zdraví, zanechávají ale rezidua v mase a v orgánech zvířat, takže by člověk požitím takového masa konzumoval tyto látky druhotně, což je krajně nežádoucí.

Kauza však není jen rakouskou záležitostí, ale nejméně ve stejné míře, ne-li větší, jsou do ní zataženi i pěstitelé z německého Bavorska. Organizace na ochranu zvířat "Čtyři pracky" již podala trestní oznámení na čtyři německé a dva rakouské veterináře, kteří měli stát v čele obchodu s preparáty pro krmení vepřového.

Čtvrteční německý deník Süddeutsche Zeitung zveřejňuje odhad ochránců zvířat, že skandál s vepřovým zasahuje 1400 malých pěstitelů. Z toho 900 pěstitelů je v Německu a 500 v Rakousku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video