Vězněné dívky prožily těžké trauma a úřady nyní přiznávají, že na tom mají podíl. Ilustrační foto

Vězněné dívky prožily těžké trauma a úřady nyní přiznávají, že na tom mají podíl. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous

Rakouské úřady přiznaly chyby v případu vězněných dívek

  • 6
Výrazný podíl na případu třech dívek, které v rakouském Linci věznila pomatená matka v temném domě, měly odpovědné úřady. Postupně přiznávají, že chybovaly. Státní zastupitelství mezitím zahájilo trestní stíhání proti neznámým pachatelům, informoval rakouský deník Der Standard.

Několik dní po zveřejnění případu hrozí soud nejen matce, která věznila v rodinném domě své tři dcery. Kvůli opožděnému zásahu mohou mít problémy také pracovníci úřadu sociální péče a školského úřadu.

Představitelé školského úřadu zanedbání svých povinností popírají. "Bylo učiněno vše potřebné," tvrdí hornorakouský zemský rada pro školství Fritz Enzenhofer. Odmítá obvinění od současné terapeutky obětí Waltraudy Kubelkové, že děvčata dlouhá léta zcela míjela jakákoli výuka.

Dívky nechodily do školy, protože matka požádala o možnost jejich domácího vyučování. Jako vystudované právničce jí bylo bez problémů vyhověno. - více zde

Léčebné centrum v korutanském Weidenhofu, v němž se Viktorie (14), Katharina (18) a Elisabeth (21)vzpamatovávají ze svých útrap, údajně obdrželo loni v únoru školní výkaz, podle něhož byla domácí výuce podrobena jen nejstarší Elisabeth, a to od prosince 2000 do konce následujícího školního roku.

Chystá se novela
Rakouská ministryně školství Claudia Schmiedová požaduje důkladné objasnění záležitosti. Vicekancléř Wilhelm Molterer v souvislosti s lineckými událostmi oznámil přípravu novely zákona péče o mládež. Do budoucna má na odhlášení dítěte z pravidelné školní docházky automaticky navazovat oznámení o této skutečnosti na příslušném úřadu péče o mládež.

"Na indicie se reagovalo pomalu a příliš pozdě," soudí hornorakouský hejtman Josef Pühringer. Rada pro sociální péči Josef Ackerl zpochybnil konkrétně činnost příslušného školského úřadu a okresního hejtmanství. "Příliš dlouho to tam trpěli a nečinně přihlíželi, ačkoli děti
byly zřejmě ohroženy," domnívá se Ackerl.

Jedna chyba za druhou
Jeho mluvčí prohlásil, že místní ministerstvo na sebe bere svůj díl odpovědnosti a ujistil, že úřad provede důkladnou interní analýzu součinnosti jednotlivých složek systému. Hejtman příslušného okresu Urfahr Helmut Ilk konstatoval, že v případu nastalo řetězení chyb ze strany všech odpovědných institucí.

Vedení okresu přitom dosud hájilo postup svých orgánů tím, že matka se svými dcerami chodila k opatrovnickému soudu. Žádné zanedbání prý na nich nebylo patrné.

Linecké státní zastupitelství mezitím zahájilo řízení proti neznámým pachatelům. "Nevyšetřujeme konkrétní osoby, nýbrž zkoumáme konání příslušných úřadů," potvrdil deníku Der Standard mluvčí linecké prokuratury.

Rozvedená matka, třiapadesátiletá právnička, držela dcery do předloňského roku až sedm let téměř v izolaci od okolního světa.

Na opakovaná upozorňování sousedů na podezřelé poměry v domě reagovaly místní úřady na podzim roku 2005, kdy dcery z domu plného odpadků a špinavého prádla odvedly do léčebného ústavu a na matku byla uvalena vyšetřovací vazba.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video