Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - léky, žena, senior, nemoc | foto: Profimedia.cz

Rakouská média upozorňují na lékařské průzkumy, které zavánějí korupcí

  • 2
Desetitisíce pacientů v Rakousku se podle všeho nevědomky účastní "výzkumů", kdy jim lékaři předepisují už zavedené léky a sledují jejich účinky. Podle rakouských médií výzkum možná jen zakrývá korupční praktiky farmaceutických firem, které platí lékařům za to, že předepisují jejich produkty.

Potíž je podle rakouského tisku v tom, že za tyto výzkumy dostávají lékaři odměny od farmaceutických společností, jejichž lék sledují. Bernhard Rupp z rakouské pobočky Transparency International odhaduje, že by takových pacientů, kteří jsou bez svého vědomí součástí podobných studií, mohly být v Rakousku desetitisíce.

Rupp to odvozuje z údajů z Německa, kde se podle rakouských médií ve druhém pololetí 2005 provádělo 118 výzkumů. Do nich se zapojilo 57 tisíc lékařů, hlavně internistů. Sledování se týkalo 355 tisíc pacientů. Jako kompenzaci nákladů dostávali doktoři prý deset až tisíc eur za pacienta. Vyplňovali anonymní dotazník, v němž zaznamenali léčebné a vedlejší účinky léků, které už byly schválené a používané.

Podle odborníků je pro bezpečnost pacientů velmi důležité, že se sleduje působení léku v praxi. Obávají se ale toho, že by farmaceutické firmy údajným průzkumem a honoráři mohly vést doktory k tomu, aby jejich lék předepisovali častěji než ten od konkurence.

"U nových léků jsou studie žádoucí, u medikamentů, které jsou na trhu už delší dobu, by to mohlo být jen marketingové opatření farmaceutických firem," uvedla Silvia Füsslová z rakouského ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo chystá zákonnou úpravu, která by vedla k registraci počtu výzkumů a počtu zúčastněných pacientů.

Generální ředitel svazu sociálních pojišťoven Christoph Klein návrh uvítal. "Skutečnost je, že nemáme tušení, jak často a v jakém měřítku se průzkumy dělají. Pro zdravotní pojišťovny chceme vědět, kteří lékaři se na nich podílejí," uvedl. Podle něj by měli informace dostat i pacienti. S tím souhlasí i Transparency International. "Jinak se pacient stává pokusným králíkem, aniž to ví," dodal Rupp.

Podle generálního tajemníka sdružení farmaceutických firem Pharmig Jana Olivera Hubera žádné tajné lékové výzkumy neexistují. Pravidla  prý jasně stanovují průběh takových výzkumů a odměny pro doktory. "Odehrává se to mezi 30 a 90 eury," uvedl Huber. Podle něj spíš někomu "záleží na tom, aby se mohl znovu navážet" do farmaceutické branže.

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v této souvislosti uvedl, že Česko má už dva roky funkční systém sledování takovýchto studií. Pokud ho někdo poruší, dostane pokutu, uvedl ústav.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video