Kurdské jednotky u města Tall Abjad na severu Sýrie (15. června 2015)

Kurdské jednotky u města Tall Abjad na severu Sýrie (15. června 2015) | foto: AP

Pešmergové postupují k Rakká, syrskému srdci Islámského státu

  • 70
Kurdské milice obsadily vojenskou základnu, kterou dosud ovládali radikálové z Islámského státu. Kurdové se tak přiblížili na 50 kilometrů k severosyrské Rakce, kde mají džihádisté svůj hlavní stan.

Podle syrských ochránců lidských práv, kteří situaci monitorují z exilu, se Kurdové dostali do města Ajn Ísá, které je poslední větší obydlenou oblastí severně od Rakky.

Kurdové tvrdí, že v boji pobili „desítky“ členů Islámského státu (IS). Exulanti získali informaci, že islamisté převezli do Rakky těla 26 svých mrtvých bojovníků. Zahynuli prý při náletech spojenců, kteří v Sýrii pomáhají v boji proti radikálům od loňského září. Zatím není jasné, zda se Kurdové, z nichž se podle agentury AP stali významní spojenci letecké koalice, vydají až k Rakce.

Islámský stát před rokem vyhlásil na severu Sýrie a Iráku chalífát a v Sýrii drží až polovinu jejího území, byť méně obydleného. Letos se dostal až do historické Palmýry, o jejíž osud projevil zájem celý svět.

Podle víkendových zpráv radikálové okolí cenných památek zaminovali. Agentura AFP v úterý napsala, že zničili dvě mauzolea. Jedno bylo místem posledního odpočinku potomka Mohamedova bratrance a je vzdálené asi čtyři kilometry severně od Palmýry. Ve druhém případě šlo o 500 let starý hrob islámského duchovního z Palmýry Nizára abú Baháaddína, který ležel půl kilometru od palmýrského vítězného oblouku.

Zničili všechny mramorové a zdobené hroby

Ředitel oddělení syrských památek Maamún Abdal Karím řekl, že islámská mauzolea podle IS odporují učení islámu. „Zakazují lidem k nim chodit,“ řekl Karím. Bojovníci IS prý také začali ničit hroby běžných občanů na hřbitově v Palmýře. „Zničili všechny mramorové a zdobené hroby. Podle nich pohřební místa nemají být nijak označená,“ řekl Karím.

Vyšetřovatelé OSN v úterý předložili Radě OSN pro lidská práva (HRC) zprávu o svém šetření v Sýrii. Obvinili v ní syrskou armádu z pravidelného používání takzvaných barelových bomb, tedy špatně zaměřitelné a vysoce ničivé munice, která ohrožuje civilisty. Zabíjení civilistů mají na svědomí podle vyšetřovatelů také oddíly bojující proti armádě.

Zpráva kritizuje radikály za obléhání měst, v nichž je drženo civilní obyvatelstvo bez přístupu k lékům a jídlu.

Občanská válka v Sýrii vypukla na jaře jara 2011. Dosud v ní zahynulo 230 000 lidí, z domovů uprchlo deset milionů Syřanů.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video