Přehlídka bojovníků Islámského státu ve městě Rakká (nedatovaný snímek)

Přehlídka bojovníků Islámského státu ve městě Rakká (nedatovaný snímek) | foto: AP

Vraždí nás a ponižují, popisuje Rakká muž, který utekl Islámskému státu

  • 472
Město Rakká na severu Sýrie je dlouhodobě jednou z bašt Islámského státu. Pro obyvatele, kteří ve městě zůstali se život změnil na noční můru a odejít nemůžou. Vraždy a veřejné ponižování jsou na denním pořádku. Rodinu, které se podařilo z města utéct, vyzpovídali v Turecku reportéři CNN.

Syřan Sulejmán žil se svou ženou a třemi dětmi v Rakká. Když začala v roce 2011 občanská válka, byli se ženou proti režimu Bašára Asada a podporovali povstalce. Poté, co je však začal utlačovat Islámský stát, rozhodli se svůj domov opustit. „Museli jsme odejít z Rakká. Udělali jsme to pro svoje děti. Ničili jejich životy,“ uvádí Sulejmán.

Islámský stát

Reportérům televize CNN se se svým osudem svěřil už v relativním bezpečí. „Přišel jsem do Turecka, abych zajistil dětem novou budoucnost a vymazal vše, co viděly,“ pokračuje Sulejmán v příběhu, jehož pravdivost však nelze nezávisle potvrdit.

V Rakká, kde se Sulejmán živil jako učitel, se život po vpádu islamistů změnil. Město se stejně jako irácký Mosul stalo jednou z bašt Islámského státu. Zprávy z posledních dnů hovoří o tom, že někteří islamisté z města bombardovaného spojeneckými a ruskými letadly prchají (více zde).

Pro místní znamenalo ovládnutí města islamisty noční můru. Islámský stát razí na dobytých územích vlastní verzi islámu a každého, kdo je proti nim, stíhají a trestají. Popravy jsou na denním pořádku, sťatých hlav jsou podle Sulejmána plné ulice.

„Moje děti se schovávaly, když viděly bojovníky IS. Jen výjimečně jsem jim dovolil být na ulici. Manželka se stala vězněm ve vlastním domě,“ popisuje život pod nadvládou teroristů Sulejmán.

IS demonstruje svou v ulicích města:

1. července 2014

Děti pobyt ve městě hodně změnil. Hračky vyměnily za makety zbraní a dokázaly už podle zvuku rozlišovat mezi ruským a americkým letadlem. Do školy přestaly chodit. „Nebyla tam žádná výuka. Děti od pěti do jedenácti let byly společně v jedné třídě. Učitelky se neukázaly a starší spolužáci šikanovali mladší,“ vypráví dál Sulejmán.

Co se píše v časopise islamistů Dabiq?

Islámský stát se přitom snaží vylíčit život v Rakká jako ráj na zemi. Na sociálních sítích ukazuje, jak obyvatelé města korzují po ulicích a děti si spokojeně hrají v parcích (více čtěte zde).

Rakká, ve kterém před válkou žilo údajně až 350 tisíc lidí, si islamisté ve skutečnosti podrobili vydíráním a ponižováním. Podle Sulejmána ty, kteří přestoupí na jejich stranu, odmění. Ostatní strádají: chybí jim jídlo, elektřina i peníze. Drsné praktiky zacházení s obyvateli ukazují propagandisté IS i ve svém magazínu Dabiq, kde se objevují fotky, jak svrhávají z vysoké budovy v centru města „sodomitu“ nebo ukamenovávají nevěrnou ženu.

Město je terčem USA i Ruska

Problémem je i fakt, že město je pod neustálým ostřelováním letadly aliance vedené Spojenými státy i ruskými letouny (více čtěte zde). Ve městě, které se tak ocitlo ve válečné zóně, funguje elektřina maximálně dvanáct hodin denně.

Efekt náletů přitom není velký. „Údery zabijí relativně malé množství bojovníků IS. Instalovali na každou vysokou budovu sirény, které je varují před válečnými letouny a drony. Těch se bojí hodně, protože jsou přesné a většinu jejich lidí zabily právě bezpilotní letouny,“ vysvětluje Sulejmán.

Městem se šíří paranoia, sousedé se podezírají z donášení teroristům. Ti se zase vzájemně obviňují ze spolupráce s tajnými službami Západu a vraždí se mezi sebou.

Ulice tak hlídají často i desetileté děti ozbrojené útočnými puškami. Islámský stát si je cvičí v táborech mimo město. Děti uči své drastické praktiky včetně tréninku zabíjení na loutkách (více čtěte zde). „Ty děti na vás můžou křičet a někdy vás i zastavit a vy nemůžete nic říct, protože jsou to příslušníci jednotek IS,“ líčí smutnou realitu Sulejmán.

Kdo ovládá území Sýrie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue