Raketový štít naráží na odpor Senátu

Jeden z nejvlivnějších mužů amerického Kongresu pohrozil ve čtvrtek prezidentu Georgi Bushovi, že Senát může zablokovat celý plán americké národní raketové obrany. Demokratický senátor Joseph Biden, nový předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy, vyjádřil v rozhovoru se zahraničními novináři přesvědčení, že odpůrci protiraketového štítu v Senátu převáží a zastaví celý finančně nesmírně náročný projekt.

K tomuto kroku Senát podle Bidena přikročí v případě, že se Bushovu kabinetu nepodaří získat souhlas spojenců a nejvýznamnějších zemí světa s americkým plánem.

"Doufám, že se mi podaří přesvědčit většinu svých kolegů, jak velmi záleží na tom, jakou vláda sleduje raketovou obranu a co s ní zamýšlí," řekl dlouholetý senátor za stát Delaware. Chce-li prezident George Bush v Kongresu uspět, musí podle pozorovatelů přesvědčit zejména Bidena, klíčovou osobnost Senátu, v němž působí již téměř třicet let.

Deštník vyvolává odpor a kritiku

Americký plán národní raketové obrany se přes mírnější posuny některých spojenců Washingtonu stále setkává se značnými výhradami, a to i doma v Americe.
Kritika je vedena z mnoha stran. Mimo jiné se poukazuje na neuvěřitelně vysoké náklady na projekt - ty mohou přesáhnout částku sto miliard dolarů.
Kromě toho někteří američtí vědci tvrdí, že celý štít je technologicky neproveditelný. Vědci přirovnávají štít k situaci, v níž by se jakýsi zázračný pistolník pokoušel sestřelit jednu střelu střelou druhou.
Ukazují to i výsledky testů, kdy ze čtyř zkoušek zásahu rakety byly pouze dva úspěšné.
"Systém nabídne jen malou ochranu, a navíc značně poškodí americké bezpečnostní zájmy," konstatovali například loni členové Federace amerických vědců.
Existují i značné obavy, že štít povede ke zvýšenému zbrojení ve světě. Ruský prezident Vladimir Putin dal najevo, že Moskva má možnost snadno americkou obranu překonat relativně jednoduchou modernizací svého arzenálu. Tento týden se dokonce objevila zpráva, že Rusové superrychlou raketu schopnou překonat americký štít vyzkoušeli již v polovině července.

Biden se stal letos v květnu, když demokraté opět získali kontrolu nad Senátem, předsedou senátního výboru pro zahraniční vztahy, kde v křesle nahradil známého konzervativce Jesse Helmse, republikána ze Severní Karolíny. Nyní senátor Biden podmiňuje svůj souhlas s plánem vybudovat národní protijaderný deštník vlastními kritérii.

Bush několikrát zdůraznil, že půjde do raketové obrany i přes ruský a čínský odpor.
Senátor Biden však říká, že pokud by jednání s Ruskem k této věci ztroskotala, Washington by nezískal souhlas spojenců a Peking by nadále tvrdě štít odmítal, byl by to dobrý důvod k zastavení celého projektu.

Jak senátor Biden řekl zpravodaji BBC, jestliže prezident Bush za současných okolností, kdy ve světě panuje značná rezervovanost či přímo odpor vůči americkému plánu, bude ještě tlačit na to, aby Washington ustoupil od smlouvy ABM, pak Senát vstoupí do hry a zabrání prezidentovi získat peníze na raketový štít.

Smlouva ABM podepsaná v roce 1972 mezi USA a tehdejším Sovětským svazem zakazuje budování protiraketové obrany. Moskva ustoupit od smlouvy nehodlá.
Prezident Bush nicméně stále argumentuje tím, že smlouva ABM je zastaralá a že národní raketová obrana má USA ochránit nikoli před ruskými raketami, nýbrž před útokem takzvaných nevyzpytatelných států, jakými je třeba Severní Korea a Irák.

Zároveň však Biden naznačil, že je ochoten ustoupit, avšak jen tehdy, dosáhne-li Washington dohody s Moskvou a budou-li pokračovat jednání se Severní Koreou a Čínou.

Právě do Asie včetně Číny nyní směřuje senátor Biden jako šéf americké senátní delegace. V Pekingu ho má mimo jiné přijmout i čínský prezident Ťiang Ce-min. Původně se měl Biden setkat i se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem, ten však je nyní na návštěvě Ruska. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video