Raketoplán Atlantis vzlétne ještě jednou do kosmu. Ke stanici ISS dopraví víceúčelový logistický modul Rafaello.

Raketoplán Atlantis vzlétne ještě jednou do kosmu. Ke stanici ISS dopraví víceúčelový logistický modul Rafaello. | foto: NASA

Raketoplánu Atlantis zrušili důchod, poletí znovu do vesmíru

  • 21
Když maratonec flotily raketoplánů Atlantis 26. května přistál na Floridě, mířil do výslužby. Pravda, byl připraven na záchrannou misi, pokud by ji potřeboval jeho mladší bratříček Endeavour, ale sám už letět neměl. To se ale změnilo a americký kongres schválil jeden let navíc.

Schválení jednoho letu Atlantisu navíc prošlo ve Sněmovně reprezentantů poměrně hladce. Pro bylo 304 zákonodárců, proti 118. Kongresmani nicméně nehlasovali zdaleka jen o Atlantisu, schvalovali celý balík opatření včetně rozpočtu NASA.

Národní úřad pro letectví a vesmír tak dostane v příštích třech fiskálních rocích téměř 60 miliard dolarů (více než tisíc miliard korun).

kariéra atlantisu

Atlantis má nalétáno 194 milionů kilometrů, téměř tolik, jako Discovery a Endeavour dohromady. V příštím roce poletí na svou 33. misi. Více má jen Discovery, a sice 38.

Atlantis čeká dvanácté přistání u stanice ISS, tolik nebude mít žádný raketoplán. Také byl jako první raketoplán vůbec u ruské stanice Mir, pak u ní přistál ještě šestkrát (Endeavour a Discovery u Miru byly jednou).

Atlantis jako první raketoplán dostal "glass cockpit", výraznou modernizaci ovládacích prvků. Jako jediný z raketoplánů se ovšem nemůže připojit na energetické rozvody ISS. Jeho mise tak bývaly kratší, protože čerpal jen ze svých zdrojů.

Kromě peněz pro poslední let Atlantisu dostane NASA příděl téměř dvou miliard dolarů na vývoj těžké nosné rakety. Nadále má za úkol vyvíjet pilotovanou kosmickou loď pro lety za nízkou oběžnou dráhu Země, která má být hotova do roku 2016.

Dalších 1,3 miliardy dolarů je určeno pro podporu rozvoje komerční nákladní dopravy. Podle představ americké administrativy by totiž relativně "zvládnutou" část kosmických letů - na nízkou oběžnou dráhu a zpět - měly z velké části zajišťovat soukromé společnosti.

Záchranu bude jistit Sojuz

Poslední mise Atlantisu na přelomu června a července 2011 se zúčastní pouze čtyři astronauti - bude to tak nejmenší posádka v programu letů raketoplánů, nepočítaje prvních šest misí (čtyři z nich měly dvoučlennou posádku, dvě čtyřčlennou). Důvodem je zejména skutečnost, že raketoplán už nejistí žádný "záchranný člun" ze Země.

Menší posádku tak v případě poškození Atlantisu při startu bude moci zachránit ruský Sojuz. Čtveřici astronautů NASA vybrala tak, aby jim Sojuz vyhovoval i po fyziologické stránce.

S koncem programu letů raketoplánů (každý z trojice strojů poletí ještě jednou) přichází i propouštění. Server Space.com napsal, že právě počátkem října přijde o místo 1 400 pracovníků dodavatelské firmy United Space Alliance. Dalších 800 lidí už propustil stavitel palivových nádrží Lockheed Martin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video