Raketoplán Discovery po pěti odkladech odstartoval k ISS

  • 177
Napošesté nezhatilo start raketoplánu Discovery ani počasí, ani technika. "Liftoff!" zaznělo v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě v 19:43 místního, tedy 00:43 středoevropského času. Discovery dopraví na ISS poslední potřebné pole solárních panelů a prvního japonského člena posádky stanice.

Odkládaná mise raketoplánu Discovery tentokrát začala podle plánu.

"Trochu jsme si počkali, ale o to je to sladší," vzkázal vysílačkou velitel startu Mike Leinbach posádce krátce před zážehem. "Díky za tu práci. Uvidíme se za pár týdnů," odpověděl velitel Discovery Lee Archambault.

Jedinou komplikací byl netopýr, který se před startem zabydlel na palivové nádrži. Hrozilo mu, že při startu uhoří. Technici doufali, že se netopýr nádrže pustí, až bude zcela naplněná palivem a značně se díky tomu ochladí. Do startu Discovery se ale o odletu netopýra neobjevily žádné zprávy.

Netopýr se drží venkovní nádrže raketoplánu Discovery (15. března 2009)
Netopýr na palivové nádrži

Podobný případ se podle Antonína Vítka z Akademie věd ČR stal v osmdesátých letech. "Tehdy se na nádrži uhnízdili datlové, vyklovali si tam hnízda," vzpomíná. "Raketoplán museli odvézt zpátky do montážní haly a povrch opravit," doplnil Vítek. Nádrže jsou obaleny měkkou hmotou, kterou není těžké porušit.

Startu raketoplánu přálo počasí jak v okolí Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, tak i na záložních evropských letištích ve Španělsku a Francii. S těmi se počítalo pro nouzové přistání v případě přerušeného startu.

Japonec na ISS vystřídá Američanku

Ke stanici míří na palubě Discovery zkušený Japonec Koiči Wakata. V dlouhodobé posádce stanice vystřídá Američanku Sandru Magnusovou, která na ISS přiletěla předešlým raketoplánem - tedy Endeavourem loni 17. listopadu. - čtěte Endeavour přistál u ISS, astronauti se pustí do přestavby stanice

Poslední odklad startu Discovery kvůli závadě na odsávacím potrubí, které odvádělo odpařující se vodík, změnil plán letu současné mise. Místo původních čtyř výstupů dvojic astronautů do volného prostoru se uskuteční nejvýše tři. Důvodem je přílet ruské lodi Sojuz, která odstartuje 26. března a na ISS přistane o dva dny později.

čtěte TAKÉ: Stanici ISS ohrozily letící trosky, astronauti se schovali do Sojuzu

Ke stanici zamíří i vesmírný turista

V Sojuzu TMA-14 bude i už devatenáctá dlouhodobá posádka ISS tvořená Gennadijem I. Padalkou a Michaelem R. Barrattem. Spolu s nimi k nebi vzlétne i americký vesmírný turista maďarského původu Charles Simonyi. Ten se na Sojuzu TMA-13 vrátí zpět 7. dubna společně s členy osmnácté expedice Jurijem V. Lončakovem a Michaelem Finckem.

Ruský Sojuz TMA-13 se blíží ke konci své garanční doby pobytu ve vesmíru, a tak start TMA-14 nelze odkládat. Proto ani NASA nemohla dál čekat s misí raketoplánu Discovery. Další možnost startu totiž byla až v dubnu, což by ohrozilo harmonogram dostavby ISS. NASA se ji snaží dokončit dříve, než raketoplánům skončí životnost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video