Raketoplán Discovery je zpět na Zemi

Raketoplán Discovery přistál ve středu brzy ráno na Mysu Canaveral. Spolu s astronauty Jurijem Gidzenkem, Jurijem Krikaljovem a kapitánem Williamem Shepherdem se tak na Zemi vrátila první stálá posádka Mezinárodní vesmírné stanice ISS, která strávila ve vesmíru čtyři a půl měsíce. Kvůli špatnému počasí musel americký Národní úřad pro letectví a vesmír přistání o půldruhé hodiny odložit. Nechtěl riskovat komplikace, které by mohla způsobit hustá oblačnost, nárazový vítr a déšť.

Informace nejen o misi raketoplánu Discovery naleznete ZDE.

Posádka se už těšila na rodiny
Členové posádky z ISS se po téměř stopadesáti dnech ve vesmíru těšili na setkání s manželkami a rodinami, kteří je čekali v Kennedyho vesmírném středisku. Proto je
potěšilo, že Discovery nemusel přistát v Kalifornii.

* Během mise obletěla vesmírná
stanice ISS Zemi asi 2200 krát.
* Urazila přitom více než 93
milionů kilometrů.
* Ve chvíli, kdy se Discovery dotkl Země, se
komplex vznášel nad severním Atlantikem u
Nového Skotska.

Ve stavu beztíže trpí imunita, svaly a kosti
NASA hodlá tři navrátilce z kosmu podrobit sérii lékařských testů, aby zjistila, jak jejich těla bez potíží navyknout na zemskou gravitaci.

Po několika měsících strávených ve stavu beztíže jsou jejich svaly a kosti oslabené a problémy má i jejich imunitní systém.

Při loučení si astronauti podali ruce
První posádka se svým přechodným domovem - Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS rozloučila před dvěma dny v neděli, kdy se raketoplán Discovery od modulu oddělil.

 Astronauti si po podání rukou popřáli štěstí. "Dobře s ní plujte. Jsem připraven k vystřídání," řekl odcházející americký velitel stanice William Shepherd, když předával velení ruskému kolegovi Juriji Usačovovi. "Střídám tě," potvrdil Usačov.

Američan Shepherd společně se svým ruským týmem pracovali na ISS od 2. listopadu. Místo nich bude nyní stanici spravovat americký tým Rusa Usačova ve složení Susana Helmsová a James Voss. Nová posádka má na vesmírné stanici pracovat asi pět měsíců, do poloviny července.

Dvojice astronautů ukončila 11. března rekordní výstup
Dva američtí astronauti Susan Helmsová a James Voss, které na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS dopravil raketoplán Discovery, v neděli úspěšně ukončili rekordní devítihodinový výstup do volného prostoru. Během této doby dočasně z venku na stanici instalovali přivezené zařízení. Šlo o první modul z Evropy, italský  Leonardo za 150 milionů dolarů.

Astronauti upustili díl konstrukce
Během rekordního pobytu ve volném prostoru došlo pouze k jedinému incidentu, když se jim podařilo do volného prostoru upustit jeden montážní díl vnější nosné konstrukce. Nejde však o žádnou vážnou škodu, protože stanice má stejnou, náhradní součástku k dispozici.

Helmsová se těší na filmy
Bill Shepherd a jeho posádka neměli prakticky příležitost k odpočinku, a tak přestože spolu s vesmírnou laboratoří Destiny na ISS minulý měsíc dorazily i dva DVD přehrávače. Využívat se je chystá až Susan Helmsová, která je nadšenou filmovou divačkou.

Discovery má na ISS dopravit také laboratorní systémy pro kosmickou laboratoř Destiny a první várku vědeckých experimentů, na které při dopravě Destiny nebylo místo. Modul o váze čtrnácti tun totiž raketoplán Atlantis plně vytížil.

Chcete vidět přelet kosmické stanice ISS na vlastní oči?
ZDE najdete přehlednou tabulku, kdy a kde to bude možné.

NASA má problémy s rozpočtem
Navzdory úspěšně pokračujícímu programu výstavby a využití ISS není nálada v americkém Národním úřadu pro letectví a vesmír příliš radostná.

Vrásky na čele jejím šéfům působí vážné rozpočtové problémy - v reakci na zprávu NASA o překročení rozpočtu o čtyři miliardy dolarů minulý týden vláda prezidenta George Bushe zarazila několik klíčových projektů vesmírné stanice.

A tak se zatím odsouvá modul, který by mohl hostit další čtyři kosmonauty, stejně jako nouzové únikové plavidlo, které by se mohlo vrátit na Zemi se sedmičlennou posádkou.

"Když Spojené státy mají bilionové přebytky, jsem poněkud znechucený, že se nám
nedostává trochu větší podpory," nechal se slyšet šéf raketového programu Tommy Holloway.

Ruský kosmonaut Jurij Usačov pozdravil několik hodin před startem raketoplánu Discovery v televizním přenosu všechny ženy světa u příležitosti Mezinárodního dne žen. Usačov bude spolu se dvěma Američany, Susan Helmovou a Jimem Vossem, dalšími stálými obyvateli Mezinárodní vesmírné stanice ISS, 8. března 2001

Členové posádky amerického raketoplánu Discovery Paul Richards (vlevo) a Andrew Thomas, kteří pracovali ve volném kosmickém prostoru, připojují kabely k laboratornímu modulu Destiny (13. března 2001).

Členové posádky amerického raketoplánu Discovery Paul Richards (vlevo) a Andrew Thomas, kteří pracovali ve volném kosmickém prostoru, připojují kabely k laboratornímu modulu Destiny (13. března 2001).

Člen posádky amerického raketoplánu Discovery Andrew Thomas, který pracoval ve volném kosmickém prostoru, vyjímá z nákladového prostoru raketoplánu předměty určené pro instalaci na Mezinárodní vesmírné stanici (13. března 2001).

Americký raketoplán Discovery přistává po mírném zpoždění způsobeném špatným počasím na Floridě. Po 141 dnech strávených ve vesmíru se na Zem vrací i posádka Mezinárodní vesmírné stanice ISS, 21. března 2001

Americký raketoplán Discovery přistál po 13denní misi k Mezinárodní vesmírné stanici ISS na Mysu Canaveral. Spolu s ním se na Zemi vrátila první stálá posádka ISS, která ve vesmíru strávila čtyři a půl měsíce, 21. března 2001

Americký raketoplán Discovery těsně po přistání poté, co přivezl první stálou posádku ISS, která ve vesmíru strávila 141 dní, 21. března 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video