Edward Lu a Jurij Malenčenko ve vesmíru

Edward Lu a Jurij Malenčenko ve vesmíru - Dva členové americko-ruské posádky raketoplánu Atlantis Edward Lu a Jurij Malenčenko opustili palubu raketoplánu, aby navázali spojení mezi moduly Mezinárodní kosmické stanice (11. září 2000). | foto: CTK/AP

Raketoplán Atlantis úspěšně přistál

Americký raketoplán Atlantis za svítání úspěšně přistál na floridském Mysu Canaveral. Posádka na dvanáctidenní misi připravila Mezinárodní kosmickou stanici pro přijetí první stálé posádky. "Měli jsme tentokrát skutečně skvělý let," komentoval ukončení mise letový ředitel Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Wayne Hale. Raketoplán přistál i přes původní obavy, že ukončení letu oddálí tropická bouře Gordon.

Mise Atlantisu byla o den delší
Mise raketoplánu Atlantis k Mezinárodní kosmické stanici, která začala 8. září a měla trvat 11 dní, byla prodloužena o jeden den. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) počítal s možným prodloužením letu již před startem raketoplánu. Nyní
usoudil, že vesmírný koráb má dostatek paliva k tomu, aby se vrátil zpět na Floridu až 20. září.

Sedmičlenná posádka, kterou tvoří i dva ruští kosmonauté, přepravila do Mezinárodní kosmické stanice (ISS) téměř dvě tuny materiálu z raketoplánu a zásobovací rakety Progress, která je připojena k mezinárodní stanici.

Kosmonauté pracovali ve vesmíru
Dva členové americko-ruské posádky raketoplánu Atlantis Edward Lu a Jurij Malenčenko opustili brzy 11. září ráno palubu raketoplánu, aby navázali spojení mezi moduly Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

Kosmonauti se vrátili na Atlantis o něco dříve, než experti plánovali. Místo šesti a půl hodiny trval jejich pobyt ve vesmíru jen šest hodin a 14 minut. "Byl to úspěch, všechny plánované úkoly se podařilo splnit," řekl zástupce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Úkolem kosmonautů ve vesmíru bylo propojit kabely modul Zvězda s dalšími dvěma moduly ISS - Zarjou a Unity. Propojení má umožnit přenos energií a dat mnezi moduly.

Kromě toho měla dvojice kosmonautů umístit vně obytného komplexu magnetometr, který ISS umožní orientaci vůči zemskému severnímu polu.

Pondělní výstup byl už šestým pobytem, který v souvislosti s budováním ISS podnikli různí kosmonauti ve volném prostoru.

Atlantis se spojil s ISS v neděli ráno
Americký raketoplán Atlantis, na jehož palubě je sedm kosmonautů, se v neděli ráno spojil s Mezinárodní kosmickou stanicí. Atlantis odstartoval v pátek odpoledne z Kennedyho vesmírného střediska na floridském Mysu Canaveral k jedenáctidenní misi na oběžné dráze kolem Země.

Cílem letu, bylo dopravit na dosud neobydlenou Mezinárodní kosmickou stanici další zásoby a vyložit náklad ruské kosmické lodi, která je už u komplexu zakotvena.

ISS je společným dílem šestnácti států
Mezinárodní kosmická stanice se zatím skládá ze tří modulů, dvou ruských a jednoho
amerického, který byl nazván Unity.

Zatímco na stavbě vůbec prvního modulu Zarja se finančně podílely USA, druhý - Zvězda - je čistě ruský příspěvek a byl dopraven na oběžnou dráhu se zpožděním až letos v červenci. Orbitální komplex je společným dílem šestnácti států a definitivně má být dokončena v roce 2005.

Raketoplán měl pouze dvě minuty startovacího času
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) měl pro vypuštění raketoplánu Atlantis startovací "okno" trvající pouze dvě a půl minuty, což je dosud nejkratší doba v celé dvacetileté historii vypouštění raketoplánů. Ty totiž mají obvykle k dispozici asi desetiminutovou lhůtu, během níž musejí odstartovat, aby se dostaly na správnou oběžnou dráhu kolem naší planety.

Kratší startovací "okno" podle expertů vedlo nejen k úsporám paliva, ale rovněž má otevřít nové možnosti v případě potíží na oběžné dráze.

Start Atlantisu je už 99. misí amerických raketoplánů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video