„Katalánsko je Španělsko“. Za jednotu země demonstrovaly statisíce lidí

  • 678
Statisíce lidí v neděli vyšly do ulic Barcelony, aby demonstrovaly za jednotu Španělska. Podle organizátorů dorazilo 930 000 lidí, podle policie 350 000. Španělský premiér Mariano Rajoy v rozhovoru pro deník El País nevyloučil, že pokud Katalánsko vyhlásí nezávislost, přijde na základě ústavních pravomocí o autonomii.

Nad hlavami manifestujících, kteří se shromáždili na jednom z náměstí v centru města, vlály španělské i katalánské vlajky. „Nenechte se oklamat, Katalánsko je Španělsko“ či „Spolu jsme silnější“, ozývalo se z davu, který skandoval i další podobná hesla, včetně výzev zavřít předsedu regionální vlády a vůdce separatistů Carlese Puigdemonta do vězení.

Organizátoři chtěli zmobilizovat „tichou většinu“ lidí v Katalánsku proti odtržení. „Lidé, kteří přišli demonstrovat, se cítí spíše Španěly než Katalánci,“ uvedl čtyřicetiletý inženýr Raúl Briones v dresu španělské fotbalové reprezentace. „Jsme rádi, jak se věci dosud mají, a chceme, aby to pokračovalo,“ dodal.

Demonstraci do správního centra Katalánska svolala Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem „Dost! Vraťme se ke zdravému rozumu“. Na pochod do katalánské metropole podle agentury AP přijelo i hodně lidí z jiných regionů.

„Španělská demokracie přetrvá a žádné spiknutí stoupenců nezávislosti (Katalánska) ji nezničí,“ řekl v emotivním projevu před statisíci lidmi nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa, který má kromě peruánského i španělské občanství. Barcelonu označil za „španělské hlavní město kultury“, otevřené světu.

„Cítíme se být obojí: Katalánci a Španělé,“ řekla dvaasedmdesátiletá Araceli Ponzeová. „Čelíme děsivému neznámu. Uvidíme, co se stane, ale musíme promluvit velmi hlasitě, aby se vědělo, co chceme,“ vysvětlila Reuters, proč přišla na demonstraci.

V sobotu se už v Madridu konala velká demonstrace za zachování jednoty Španělska. Souběžně s tím účastníci manifestace v Barceloně volali po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích. V podobném duchu se nesly akce v pěti desítkách měst po celé zemi (více čtěte zde).

Rajoy vyloučil předčasné volby

Premiér v rozhovoru pro El País vyloučil předčasné národní volby. V řešení krize si nepřeje účast žádného prostředníka. „Vláda se postará o to, aby vyhlášení nezávislosti k ničemu nevedlo,“ řekl Rajoy .

Na otázku, zda počítá s užitím článku 155 španělské ústavy, který národnímu parlamentu umožňuje zasahovat do chodu autonomního regionu, Rajoy odpověděl: „Nevylučuji jakoukoli variantu v mezích zákona... V ideálním případě se obejdeme bez krajních řešení, ale to by se stav věcí musel změnit.“ Agentura Reuters připomíná, že na základě článku 155 může premiér katalánský parlament rozpustit a vypsat v regionu nové volby.

Španělský premiér také uvedl, že policejní posily, jež byly do regionu nasazeny před referendem, v Katalánsku zůstanou, dokud se krize nevyřeší.

O jednostranném vyhlášení nezávislosti se spekuluje od oznámení výsledků referenda, ve kterém se podle katalánské vlády 90 procent z 2,3 milionu hlasů vyslovilo pro odtržení od Španělska. Přitom účast činila 43 procent.

Protesty během hlasování o nezávislosti Katalánska:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video