Ráj mužů, jimž nestačí jedna žena

  • 23
Nový ráj mužů, kterým nestačí jedna manželka, má jméno Perlis. V tomto převážně zemědělském státě na severu Malajsie vyšly nedávno úřady vstříc vyznavačům polygamie a uvolnily dosavadní přísná omezení týkající se mnohoženství. Splnění snů mnoha tamních obyvatelů mužského pohlaví tak už nic nestojí v cestě.

Místní zákonodárci však nepostupovali tak zcela nezištně. Jejich hlavním cílem bylo odradit muže z Perlisu od výjezdů do ciziny, v prvé řadě do Thajska, kde si tajně opatřovali další manželky. Přinášelo to všemožné problémy, v neposlední řadě i citelný únik financí za hranice.

Islámští učenci souhlasí
To, co by v Evropě znamenalo revoluční průlom srovnatelný příkladně s uzákoněním eutanazie, v muslimské Malajsii tak úplně neplatí. Úřady v Perlisu našly pro své rozhodnutí pevnou oporu v koránu, který polygamii připouští, a získaly také souhlas významných islámských učenců.

Zamýšlený účinek se dostavil pozoruhodně brzy. "Jen za první týden poté, co úřady podstatně zmírnily nařízení, jež ztěžovalo či téměř znemožňovalo mít více žen, si druhou manželku opatřila více než stovka mužů," prozradil agentuře AP Džahjá Husejn, jedna z nejvýznamnějších islámských autorit ve státě.

"To je to, čemu chceme dát publicitu - chceš-li praktikovat polygamii, přijď do státu Perlis. Neutíkej tajně do Thajska, aby ses tam znovu oženil," pokračoval Husejn.

Pryč s byrokracií
Podle islámských zákonů, které v Malajsii platí, mohou mít muslimští muži teoreticky až čtyři manželky. Tak o tom hovoří korán. V praxi v tom až donedávna byl často nepřekonatelný háček.

Muži potřebovali vyplnit řadu mnohdy ponižujících formulářů a museli získat speciální povolení od příslušného státního úřadu. A především měli nulovou šanci, pokud neobdrželi písemný souhlas dosavadní manželky s novým sňatkem. A právě toto byla často neprůstřelná překážka.

Nelegální polygamie se navíc trestala pobytem ve vězení a vysokými pokutami udělovanými islámskými soudy. Nehledě na tato rizika se jen loni přes 500 malajsijských manželů tajně znovu oženilo v sousedním jižním Thajsku.

Manželé v odlehlém Perlisu, vzdáleném 500 kilometrů od metropole Kuala Lumpuru, teď už písemné svolení stávajících partnerek nepotřebují. Také registrační poplatky při sňatku s další ženou jsou teď mnohem přijatelnější.

Pro občany Perlisu činí 500 ringgitů (asi 4000 Kč) a tisíc ringgitů pro ostatní obyvatele Malajsie. I nyní ovšem musí případní zájemci o další sňatek dokázat, že jsou finančně dobře situovaní, aby se mohli o novou ženu postarat, a musí stvrdit, že se dalším sňatkem nesnaží ublížit první životní partnerce. Mnoha aktivistkám místních ženských organizací se to však nelíbí.

Připojí se i další?
Obavy vyjádřila i malajsijská ministryně pro ženské záležitosti Šahrizád Abdul Džalílová. "Svatba, to je jako postavit mešitu," uvedla. "Nadšení zbudovat druhou, třetí, čtvrtou mešitu vede k tomu, že z té první, původní, se stává ruina."

Muslimští duchovní však oponují: Polygamie není špatná, islám ji povoluje. Pochvalují si, že nové předpisy omezí ilegální sňatky, jež podle nich znesvěcují islámské hodnoty a porušují práva žen.

Téměř dvě třetiny z 23 milionů obyvatel Malajsie vyznávají islám a vztahuje se na ně jak islámské, tak i světské právo. Země je dosud vnímána jako umírněný islámský stát a polygamie je tam víceméně raritou. Mnozí teď předpovídají, že omezení úředního šimla v Perlisu přispěje k tomu, že se tato praxe rozšíří podstatně víc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video