Kajakáři využili velkou vodu v Praze

Kajakáři využili velkou vodu v Praze | foto: Michal Šula, MF DNES

Rafťáci, lapkové a hrázný Rozum

  • 67
Lidská blbost je věčná. Proč se vrhají do rozvodněných řek lidé na raftech či jiných plavítkách jen tak za zábavou, tedy víme. Proč je záchranáři, kteří mají plné ruce práce, musí občas vyprošťovat, také víme – velká voda nevyjednává s nikým. Ale proč jejich hazard musíme platit, to vážně jasné není.

- INFOGRAFIKA: Jak by voda zaplavila Prahu

- FOTOGALERIE
- ON-LINE REPORTÁŽ
- MAPA PRŮTOKŮ
- co znamená stav nebezpečí a nouze
- jak pomoci: povodňová konta

"Stálo by za úvahu, aby se hazardéři, kteří si zásah záchranky a hasičů vynutili v době, kdy byly ohroženy spousty dalších lidí, podíleli na nákladech," řekl rozčilený policista. Má pravdu. A netřeba uvažovat dlouho. I solidarita má své meze.

Návody tu jsou, i když spíš teoretické než běžně uplatňované. Příklady ze zdravotnictví: Kaskadér, který chtěl dokázat své machrovství a skočil přes varování z mostu do vody, zůstane léta v péči lékařů.

Vítěze kuriózního mistrovství světa v pití pálenky zase odvezla sanitka. Platíme my všichni. Pokud však ošetřující zdravotníci zaškrtnou ve všech hlášeních speciální kolonku, mohou zdravotní pojišťovny od zmíněných pacientů vymáhat za drahé léčení náhradu.

Není důvod, aby povodňoví rafťáci za svou pochybnou zábavu s následky neplatili také.

Práci záchranářům komplikují i jiní "hazardéři", neporovnatelní ovšem s těmi prvními: obyčejní lidé odmítající včas opustit své ohrožené domovy.  Můj dům, můj hrad! Zítra se pro ně záchranáři možná budou muset vracet, mohli by zatím být jinde.

Kolikrát jsme to už při minulých záplavách viděli? Člověk s nohama v suchu si tyhle opozdilce nedovolí odsoudit. Většinou se bojí o svůj majetek. Při povodních, domácích i zahraničních, nám až příliš často ukazují zloděje,  kteří v opuštěných domech a obchodech rabují.

Ve zdejší policii a úřady nemáme tak bezbřehou důvěru, abychom věřili, že každou televizi, počítač, lednici zrovna v zaplavených oblastech uchrání.

Může být proto k úvaze zákonodárců či vykonavatelů práva, aby povodňoví zloději pro výstrahu vedle běžného trestu museli zaplatit nebo si odpracovat svou vinu při odstraňování následků povodní.

Potopa není běžný čas a v neběžném čase lze souhlasit  i s neběžnými tresty. Stavět hráze hazardu i riziku je povinností rozumu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video