Řidiče nemusí nikdo varovat, že získal větší počet bodů.

Řidiče nemusí nikdo varovat, že získal větší počet bodů. | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Rady řidičům, jak se nenechat zaskočit body

  • 80
Rok po zavedení bodového systému naráží mnoho lidí na jeho úskalí. Nikdo je nevaroval, že už nasbírali větší počet trestných bodů a jim nyní hrozí ztráta řidičského průkazu. Jak lze nemilému překvapení předejít a jak se lze bránit, pokud se vám nezdá počet přidělených bodů?

* 1. Musí policisté sdělit řidiči, kterého zastaví a potrestají za nějaký přestupek, kolik dostane trestných bodů?

Povinností policistů to není. Zákon jim to však nezakazuje, takže na požádání by vám to měli říct. Záleží pochopitelně na tom, zda konkrétní policista zná nazpaměť bodový sazebník za jednotlivé dopravní přestupky.

Policista je rozhodně povinen řidiči říci, jakého přestupku se dopustil a jakou dostane pokutu. Body za přestupky poté připisují úředníci na radnici.

* 2. Pokud najde řidič za stěračem výzvu, že se musí dostavit kvůli vyřešení přestupku na služebnu, sdělí mu tam policisté, kolik bodů dostane?

Ani v tomto případě to není povinností policistů.

* 3. Kdo řidiči oznámí, že jeho rychlou jízdu zachytil stacionární radar (např. v tunelu), který neobsluhuje policista na místě?

Upozorní ho na to úředník příslušné radnice (výjimečně může obsílku poslat státní policie). Podle zákona si totiž v takovém případě musí řidiče vždy pozvat k osobnímu projednání přestupku. Tam řidiči sdělí, jak vysokou pokutu mu za rychlou jízdu udělí a kolik je za takový přestupek bodů. Bez osobního vyřízení nesmějí úřady žádné body přidělit.

* 4. Za jak dlouho musí úřad na takový přestupek (i ostatní, které se řeší ve správním řízení) upozornit?

V zákoně je tato doba stanovena na nesmyslně dlouhých 12 měsíců. V červnu vám tak může přijít dopis, ve kterém vás radnice vyzývá, ať se dostavíte vysvětlit rychlou jízdu z listopadu. V té době už můžete mít na kontě mnoho jiných přestupků.

* 5. Musí správní úřad písemně vyrozumět řidiče po vyřízení přestupku, kolik bodů dostal?

V tom je právě potíž: nemusí.

* 6. Jak se řidič dozví, kolik už celkem nasbíral bodů?

Nezbývá než se o to sám zajímat. Podle zákona na to úředníci nemusí upozorňovat. Pokud máte podezření, že už jste nasbírali více bodů, zajděte si na městský úřad či magistrát, kde jste jako řidič evidován, a požádejte o výpis ze své řidičské karty. Písemně ani telefonicky to vyřídit nelze.

* 7. Kdo kontroluje, zda jsou řidiči přiděleny body spravedlivě, neboli že jich nedostal víc, než měl?

Nikdo. Za každý přestupek, který patří mezi bodované, zákon stanovuje přesný počet bodů. Třeba za nedovolenou jízdu po tramvajovém pásu jsou 2 body, za zhasnutá světla 1 bod. Oznámení o konkrétním přestupku dostávají úřady od policistů.

* 8. Jak se můžete bránit, když se vám počet přidělených bodů nezdá?

Přímo na úřadě můžete podat tzv. námitku. Úřady ji však většinou neuznávají. Hájí se, že body jsou automaticky přidělovány podle přestupku, který do hlášení vyplní policie. Uznají stížnost, jen pokud se prokáže, že řidič dostal za stejný přestupek omylem body dvakrát.

Proti výši "přidělených" bodů se můžete odvolat ke krajskému úřadu. Stejnou možnost máte, i pokud jste přesvědčeni, že jste přestupek nespáchali. Proti verdiktu kraje se lze odvolat jen k soudu.

Kde se dozvíte, jak na tom právě jste

Kde se řidiči dozvědí, kolik už nasbírali bodů?

V zákoně je úřední řečí napsáno, že jednotlivé řidiče evidují "obce s rozšířenou působností". Převedeno do normální mluvy jsou to velká města, pod která spadají menší města a obce. Přesněji to lze popsat následovně: řidič bydlí třeba v malé jihočeské vesničce Zliv, ale v evidenci řidičů ho mají zhruba patnáct kilometrů vzdálené České Budějovice.

V každém bývalém okrese jsou zhruba tři "pověřená" města. Celkem jich je v Česku přes dvě stě.

Pokud si proto někdo není jistý, které město ho má v evidenci řidičů, má šanci to velmi rychle zjistit. Stačí, aby zavolal na radnici v místě, kde žije, a úředníci mu to sdělí.

Obyvatelé měst, která jsou rozdělena do několika obvodů, spadají pod hlavní magistrát. To je třeba příklad Prahy, Brna nebo Plzně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video