Rady o teroru - dobré zboží

  • 8
Rady, jak přežít teroristický útok či úder chemickými a biologickými zbraněmi, se po tragickém 11. září staly žádaným obchodním artiklem. Jen dva týdny stačily šéfovi bezpečnostní agentury Jaroslavu Polákovi k napsání dvousetstránkové příručky Jak přežít terorismus. "Některé pasáže jsem jen převzal z učebnic, které jsem napsal pro své pracovníky. I když knížka vznikla ve velmi krátké době, stojím si za každým slovem," říká autor, jenž podle svých slov při tvorbě čerpal ze svých životních zkušeností - tři roky sloužil v armádním chemickém průzkumu.

Odborníci z ministerstva vnitra se na podobné příručky dívají nedůvěřivě.

"Knihy, které mají lidi nasměrovat v situacích, kdy jim jde o život, by měly mít své gestory. Opravdové odborníky, kteří by posoudili, zda jsou publikované rady užitečné a bezpečné," říká expert, jenž si přeje zůstat v anonymitě.

Hodnotit knihu, kterou nikdo oficiálně "nezkontroloval", nechce s tím, že by ji musel nejprve podrobně prostudovat. "Osobně bych byl však velmi opatrný, rychlokvašeným studiím nedůvěřuji," dodává.

"Nevidím důvod, proč by měl moje rady někdo ověřovat. Nejde o žádné metodické pokyny vydané vládou," ohrazuje se Polák. Jeho příručka není jediným pokusem obchodníků využít hladu po informacích o teroru.

"Přišel k nám před několika dny nějaký podivný pán. Žádal naše instruktážní příručky a filmy, protože chce vydat vlastní knihu o terorismu," vzpomíná Hana Křivanová z generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

"Je neuvěřitelné, jak rychle šikovní obchodníci dokázali něco tak závažného, jako je terorismus, proměnit v byznys," upozorňuje. Hasičský sbor, který má na starosti mimo jiné i civilní ochranu, ve čtvrtek začne distribuovat oficiální příručku rad pro krizové situace.

Pokyny, podle nichž se lidé mají řídit například při evakuaci, při úniku nebezpečných chemických látek či útoku biologickými zbraněmi, posvětili hygienici, vědci zabývající se jadernou energií či zdravotníci. Třicet tisíc kusů brožury aktualizované po teroristickém útoku na USA poputuje do základních škol a státních úřadů.

Vyjde také v časopisech vydávaných ministerstvem vnitra. V nejbližších dnech ji přinese i MF DNES.

JAK PŘEŽÍT LETECKOU CESTU?

• Držte se strojů vyrobených ve Spojených státech s dobrými bezpečnostními parametry.
• Vyhýbejte se létání za špatného počasí a v noci.
• Pokud chcete, můžete klidně sedět vzadu (posledních deset řad je obvykle v případě nárazu na zem neporušeno, ale cestující jsou mrtví) nebo v blízkosti křídla (v těchto místech jsou pasažéři nejsnáze dostáváni ven). Sezení blízko východu je zase možné doporučit pro snazší únik v případě požáru nebo nouzového přistání.
• Vyhýbejte se starším letadlům a vrtulníkům vyrobeným v Sovětském svazu nebo v Číně.
• Vyhýbejte se vojenským nákladním letadlům, létání s letadly určenými k boji nebo k přeletům nad válečnými či jinak nebezpečnými oblastmi, jako je Tádžikistán či Afghánistán.

Zdroj: příručka Jak přežít terorismus


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video