Štědrý večer je pro hasiče tradičně jeden z nejnáročnějších v roce. Ilustrační snímek

Štědrý večer je pro hasiče tradičně jeden z nejnáročnějších v roce. Ilustrační snímek | foto: hasici.tv

V bytě hoří vše a dobře. Pozor hlavně na adventní věnce, varují hasiči

  • 5
Štědrý den je pro hasiče každoročně jeden z nejnáročnějších večerů v roce, loni navrch zažili jeden z nejtragičtějších svátečních dnů; vyjížděli k 54 požárům, jimž podlehlo celkem sedm lidí. I proto apelují, aby byli lidé obezřetní a nepodceňovali nebezpečí, která se svátků přímo týkají. Současně radí, jak se nebezpečných situací vyvarovat.

"Vánoční svátky jsou symbolem rodinné pohody, štěstí a radosti. Každoročně ale znamenají také více požárů v domácnostech, a tím pádem více práce pro hasiče," říká Nicole Zaoralová, mluvčí Generálního ředitelství hasičů.

Právě v období předvánočního shonu podle ní lidé snadno zapomínají na základní pravidla při manipulaci s otevřeným ohněm, zejména co se svíček týče. Ty právě v tomto období zapalujeme nejčastěji.

Hoří! aneb Co dělat při požáru

  • snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice
  • Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek
  • Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření
  • Využijte hasicí přístroje, hydrant na chodbě, kusy látek (z neumělých vláken) apod., dávejte si přitom pozor, aby vám oheň neodřízl únikovou cestu
  • Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. Pokud hoří např. vánoční stromek s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit
  • Zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem
  • Požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co a kde se stalo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte pokyny operátora tísňové linky
  • Pokud se v hořícím objektu nachází více lidí, varujte je a snažte se jim pomoci (zejména dětem, starým a nemohoucím osobám)
  • Při pohybu v zakouřeném prostoru si dávejte pozor, abyste se nenadýchali toxických zplodin hoření, držte se při zemi a dýchací cesty si chraňte navlhčenou rouškou z textilie (stačí kapesník)
  • Hořící objekt co nejrychleji opusťte a přesuňte se do bezpečné vzdálenosti
  • Buďte připraveni poskytnout pomoc zasahujícím hasičům

Jen loni v prosinci evidují hasiči 1 598 požárů, z toho 293 v domácnostech a obytných domech. A počty požárů například od adventních věnců se v posledních letech množí. "Pamatujte, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet," apeluje na zodpovědnost zejména dospělých Zaoralová.

V domovech hoří vše a velmi dobře

"Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony - to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, které snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody," dodává mluvčí hasičů.

U svíček či prskavek by proto lidé měli být podle jejích rad obzvláště opatrní. "Hořící svíčka nebo prskavky je otevřený oheň, proto je nesmíme nechávat bez dozoru. Vždy, když odcházíte z domova nebo jdete spát, sfoukněte je," říká s tím, že svíčka má mít stabilní a nehořlavou podložku.

"Rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, nenechávejte je ani na poličce nebo skříni, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu." Stejné pak platí také pro adventní věnce, které jsou noční můrou všech hasičů.

"Pamatujte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, jsou určeny jen k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je velké," upozorňuje Zaoralová.

Kapr za dvacet tisíc? Raději se poučte

Opatrnost se podle ní vyplatí také v kuchyni během přípravy tradičních pokrmů, zejména smažení kapra či řízků. Jen v roce 2010 vyjížděli hasiči k celkem 12 požárům, které způsobily právě vznícené potraviny. Loni se takto prodražila vánoční hostina rodině v Ostravě-Dubině, když jim vzplála digestoř; vánoční kapr jí tak vyšel na dvacet tisíc (více o případu zde).

"Horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení především v obličeji a na rukách. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, tak je nejlepší pánev zakrýt pokličkou, mokrou utěrkou nebo plechem na pečení. Tím zamezíme přísunu kyslíku a oheň zhasne," radí mluvčí.

V období vánočních svátků přitom nehoří jen v domácnostech. Hasiči zmiňují jako velmi časté případy i odpady v kontejnerech, popelnicích, saze v komíně, zazděné trámy v komíně, ale i osobní auta, traviny a keře.

"Topidla a komíny byly během loňských vánočních svátků příčinou požárů v domácnostech hned dvacetkrát. Nejčastější příčinou je nesprávná obsluha i vznícení sazí v komíně. Neumísťujte do blízkosti topidel žádné hořlavé látky, žhavé částice mohou velice snadno zapálit dřevo či papír uskladněný v blízkosti kamen," uzavírá každoroční apel Zaoralová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video