Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Řadoví policisté přišli i o desetitisíce, šéfové dostali vysoké odměny

  • 50
Tvrdé šetření se u severočeských policistů kromě sestěhovávání služeben či prodeje majetku promítlo i do platů. Úspory však nepocítil každý stejně. Zatímco řadoví policisté je poznali velmi citelně, jejich šéfové si loni rozdělili na odměnách čtyři miliony korun.

"Za loňský rok jsem přišel o 40 tisíc korun," uvedl jeden z policistů. "Kromě srážky deset procent ze základu mzdy mi snížili i rizikový příplatek," vypočítal.

Odměny policie

náměstci ředitele
234 000 Kč

vedoucí odborů
1 172 860 Kč

zástupci ved. odborů
392 260 Kč

vedoucí oddělení
1 056 470 Kč

zástupci ved. oddělení
632 156 Kč

ostatní vedoucí
157 074 Kč

Občanští zaměstnanci:

vedoucí odborů
84 500 Kč

zástupci ved. odborů
5 200 Kč

vedoucí oddělení
147 800 Kč

ostatní vedoucí 
28 600 Kč

(Zdroj: Policie ČR, částky jsou součtem zdaněné a kázeňské odměny)

Zatímco on a jeho kolegové dostali na konci roku odměny 1 500 až 2 000 korun, což bylo vzhledem k celoroční ztrátě zanedbatelné, vedoucí měli radostnější Vánoce. V listopadu si na prémiích rozdělili 3 910 920 korun.

Získat přesný rozpis, kdo kolik dostal, je nemožné. Vedení policie bylo ochotno zveřejnit jen informaci, kolik získali lidé na jednotlivých funkcích dohromady. Z tabulky třeba vyplývá, že tři náměstci ředitele obdrželi celkem 234 tisíc.

Kolik jsme dostali? Nevím

Odkrýt částky jmenovitě a bez součtů či zprůměrování, policie nechce. "To jsou osobní údaje," namítla mluvčí Šárka Poláčková. Sdílnější nejsou ani odměnění.

"To já nevím," odpověděl na dotaz o výši odměny Jiří Šenkýř, jenž byl loni náměstkem ředitele a nyní je pověřený vedením krajské policie.

"Předpokládám, že ředitel dal všem náměstkům stejný díl, takže částku vydělte třemi," poradil. Třetina činí 78 tisíc korun. Podle něj se ale musí oddělit peníze na provoz policie a na odměny. "To spolu nesouvisí," prohlásil.

Přesnou výši své odměny nezná ani další náměstek Bohumil Kotas. "Asi to bude třetina, ředitel Vorálek nám dával vždy stejně," řekl. "Největší část z toho tvoří zdanitelná odměna, kterou jsme dostali jako saturaci za pohotovosti, které jsme sloužili zdarma," usoudil Kotas.

Zdarma ale pracovala i řada níže postavených policistů.

Další významnou položkou je více než milion pro třiadvacet šéfů okresů, odborů pořádkové či dopravní policie. Ani ti většinou nechtěli své sumy upřesnit. Vedoucí ústeckých policistů Vladimír Danyluk nejprve odkázal na mluvčí, pak řekl, že musí mít souhlas krajského ředitele.

Kde policie šetřila

Drastické šetření loni přinášelo zoufalá opatření. Policisté odmontovávali každou druhou zářivku, aby ušetřili za elektřinu. V práci nesměli nabíjet soukromé mobily, měli striktně určeno, kolik papírů mohou dát do tiskárny či kopírky.

Policie také sestěhovala některé služebny, opustila málo využívané objekty a propustila lidi, kteří se o ně starali.

Prodávala svůj nepotřebný majetek. Kvůli nedostatku peněz se omezily i nákupy náhradních dílů do aut, která však stejně měla spíš stát v garážích kvůli přísným limitům na benzin.

Počet trestných činů i jejich objasnění však nakonec i po úsporných opatřeních zůstal takřka na stejných číslech.

Sám svou odměnu sdělit odmítl. "Já takové informace ani po telefonu podávat nebudu," řekl. "To je interní údaj," namítla i vedoucí děčínské policie Alice Zemanová.

Příkladně plnili povinnosti

Jediným ochotným sdělit částku byl Jaroslav Peleška z Chomutova. "Dělalo to zhruba 67 tisíc," přiznal. "Bylo to za vynikající výsledky a celoroční práci, kdy jsme udělali trojnásobně víc spisů na vyšetřovatele, než mají třeba v Praze," pochlubil se Peleška.

Krajské vedení policie však důvody mimořádných odměn neupřesnilo. Pouze je obecně rozdělilo na zdaněnou a kázeňskou část. První je prý za splnění blíže nespecifikovaného, leč mimořádného, zvlášť významného nebo naléhavého úkolu. "Důvod udělení kázeňské odměny: aktivní a příkladné plnění služebních povinností," vypočítala opět nekonkrétně mluvčí Šárka Poláčková.

Zdaněnou odměnu dostalo celkem 239 lidí, kázeňskou 270, přičemž značná část z nich obdržela obě. Přesto však šlo na rozdíl od nejvyšších šéfů většinou jen o několikatisícové částky.

Jak to bude s financováním policie letos, dosud není jasné. Peníze nezbytné na provoz jsou sice letos zajištěné, chybí ale na opravy nemovitostí nebo třeba nákup aut. A zbývá také dořešit platy. Pokryté jsou jen základní mzdy, není však třeba jisté, kolik peněz bude na přesčasy. A až na konci roku se uvidí, zda bude i na odměny.


Video