Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnici hrozí statisícová pokuta

  18:46aktualizováno  18:46
Brno - Statisícová pokuta, která hrozí radnici Brno-střed od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za špatně provedená výběrová řízení, může vyústit až v odchod některých představitelů městské části z funkcí. Zatím byli potrestáni pouze tři úředníci. Dva dostali výtku a finanční pokutu a jeden výpověď.
Přečtěte si rozhovor s radním, který dvě nesprávná výběrová řízení řídil.

Třináct výběrových řízení, při jejichž realizaci měla podle antimonopolního úřadu městská část Brno-střed porušit zákon, označil i sám starosta Josef Kameníček za velmi vážný problém.

Přestože se proti části pravomocných rozhodnutí  městská část odvolala a čeká, že budou sankce vůči ní ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zmírněny, už nyní potrestala některé odpovědné osoby. "Děláme ročně sice desítky výběrových řízení, ale číslo třináct, v případě, že se potvrdí rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, je skutečně hodně," zdůvodnil svoje rozhodnutí Kameníček. Proto již tento týden dostali dva úředníci výtku a pokutu a jeden dokonce výpověď. "Jsou to dva referenti a jeden člověk na takzvaném vyšším administrativním místě," uvedl tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný.

Ivo Martinec říká: Chyby byly jen administrativní
Brno  ((avo) - Jedním z radních, do jehož kompetence patří minimálně dvě nesprávně zadané zakázky je i místostarosta Ivo Martinec. Na radnici působí osm let.
Co říkáte na závěry Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která o několika výběrových řízeních, jež dělala městská část Brno, prohlásila, že při nich byl porušen zákon?
Informacemi o rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jsme se zabývali na městské radě. Již dnes ale mohu říci, že pokud jsme udělali nějaké chyby, byly pouze administrativní.
I kdyby šlo o formální pochybení, jste za ně jako představitelé radnice odpovědni. Pod vaším vedením pracují lidé, kteří tyto chyby dělají. Navíc výběrová komise v mnoha případech - i v těch, které označil antimonopolní úřad za nezákonně provedené - kopíruje radu, jejímž jste členem.
Znovu opakuji pochybení byla administrativního charakteru. Musíte chápat, že se stále mění zákony a k chybám dochází. Úřad to již několikrát v minulosti uznal.
Ve vašem resortu bylo dokonce několik špatně provedených výběrových řízení? Jaké z toho pro sebe vyvodíte závěry?
Já osobně jsem přímo žádné z výběrových řízení nepřipravoval. Navíc je dělá vždy více lidí. Jsou to zastupitelé a odborníci.
Jenže někteří členové ODS, jejímž jste členem, si myslí něco jiného. Uvažují dokonce o tom, že už byste neměl napříště ve volbách kandidovat na volitelných pozicích.
To je ryze politická záležitost. Jak se strana rozhodne, tak to bude.
Hovořili o tom s Vámi vaši straničtí kolegové?
Ne, ani oficiálně, ani neoficiálně, o žádném takovém rozhodnutí nic nevím.
Vy osobně nechcete z toho, co se stalo, vyvodit důsledky.
Nevidím důvod.
Ve vedení ODS se stále častěji hovoří o generační výměně. Vy sám jste neuvažoval o tom, že byste napříště v samosprávě nebyl?
To je politická otázka. Já osobně se cítím pracovně nikoliv politicky unaven.

Úředníci, zastupitelé, radní a odborníci
Problém je v tom, že na přípravě a realizaci výběrových řízení se nepodílejí pouze úředníci, ale také zastupitelé, přizvaní odborníci a radní. I ti by tedy za nesprávně provedená výběrová řízení či veřejné zakázky měli odpovídat. Případně pak pro sebe vyvodit nějaké důsledky.

Týká se to například napadené zakázky na rekonstrukci budovy Cejl 49. O tom, kdo ji bude rekonstruovat, rozhodovali pouze radní v čele se zástupcem starosty Josefem Pelikánem. "Bylo nutné rychlé řešení, budova byla v havarijním stavu a tak bylo pro nás nejrychlejší oslovit jedinou firmu - Kaláb," zdůvodňoval rozhodnutí radních Pelikán. Jenže firma Kaláb dělala i řadu dalších prací v budově, které neodkladné nebyly a městská část na ně měla podle antimonopolního úřadu výběrové řízení vyhlásit.

Členové městské rady vybírali také firmy na stavbu bytového domu v ulici Milady Horákové a domu pečovatelské služby v Křenové ulici. Obě tyto zakázky byly za několik desítek milionů korun a obě antimonopolní úřad označil za nezákonně zadané.

Radní měli jednat
Měli by tedy radní, kteří u výběrových řízení byli, pro sebe vyvodit důsledky? Někteří politici tvrdí, že ano. "Pokud se prokáže, že některý z politiků, který sedí v samosprávě třeba na postu radního a do jehož resortu spadá špatně udělaná výběrová řízení, měl by tento pro sebe z takové věci vyvodit nějaký závěr," uvedl například předseda ODS na Brně-středu Petr Fridrich.
 
Jedním z takových politiků, v jehož kompetenci byla příprava několika později napadených výběrových řízení z oblasti životního prostředí a školství, je i zástupce starosty Brno-střed Ivo Martinec. Ten však považuje přestoupení zákona při zadávání některých zakázek za administrativní potíže a pro sebe z toho nehodlá vyvodit žádné důsledky.

Výběrové řízení řešila i policie
Praxe je tedy zcela jiné. To dokládá také únorový případ, který šetřila kromě antimonopolního úřadu také policie. Radnice Brno-střed tehdy vybrala ve výběrovém řízení na správcovství domů firmu, v jejímž představenstvu je manžel jedné z radních Renaty Dočkalové.

Vítězná firma Tenir, kterou radní vybrali z devíti uchazečů, přitom předložila nejvyšší cenu. Ta přesahovala osmnáct milionů korun a byla například o více než tři miliony korun dražší než nejlevnější nabídka. Podle předmětu podnikání ve výpisu z obchodního rejstříku se správou nemovitostí začala zabývat teprve deset dní před ukončením výběrového řízení.

"To je jasný střet zájmů, a celý výsledek výběrového řízení je tak velmi podezřelý," komentoval tehdejší postup Brna-středu brněnský zastupitel Pavel Hála z Hnutí samosprávné Moravy a Slezsko-Moravského národního sjednocení. Starosta městské části Brno-střed Josef Kameníček se tehdy k problému nechtěl příliš vyjadřovat s tím, že záležitost šetří kontrolní komise magistrátu a výsledek není dosud známý. "Nevím, jestli šlo o střet zájmů. Paní Dočkalová, která je s firmou Tenir propojena prostřednictvím manžela, nebyla přítomna výběrovému řízení," tvrdí Kameníček.

Nic nezmohl ani antimonopolní úřad
Přes námitky antimonopolního úřadu nakonec firma Tenir správcovství domů skutečně dostala a dělá jej dodnes. Renata Dočkalová v radě městské části Brno-střed sedí dál.

Fridrich je přesvědčen, že jediným řešením je chybující politiky nenominovat ve volbách. "Pokud se prokáže, že dělali chyby, s čímž souvisí i to, jak dlouho třeba na radnici sedí, neměli by v příštích volbách kandidovat," řekl Fridrich. O tom, koho se bude jeho postoj týkat však bude ODS Brno-střed jednat nejdříve 8. října na svém pravidelném zasedání.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Narozeninová oslava Vratislava Mynáře na Pražském hradě (22. 6. 2017).
Mýdlo na Hradě zřejmě nebude. V akci nám brání, tvrdí režisér

Párty v Jižních zahradách Pražského hradu, kterou chtěl v reakci na oslavu kancléře Vratislava Mynáře uspořádat 9. září režisér a dokumentarista Petr Horký, se...  celý článek

Sníh - děti - sáňky - volný čas - zábava
Jarní prázdniny 2018

Týdenní jarní prázdniny jsou na základních a středních školách v roce 2018 rozloženy v termínech od 5. února do 18. března. Přinášíme úplný přehled...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Ministerstvo změnilo podmínky pro mladé lékaře, mohou se hlásit do programu

Ministerstvo zdravotnictví v úterý změnilo podmínky pro letošní absolventy lékařských fakult, kteří nemohli pokračovat v dalším specializačním vzdělávání. Nově...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.