Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Radnici hrozí statisícová pokuta

  18:46aktualizováno  18:46
Brno - Statisícová pokuta, která hrozí radnici Brno-střed od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za špatně provedená výběrová řízení, může vyústit až v odchod některých představitelů městské části z funkcí. Zatím byli potrestáni pouze tři úředníci. Dva dostali výtku a finanční pokutu a jeden výpověď.
Přečtěte si rozhovor s radním, který dvě nesprávná výběrová řízení řídil.

Třináct výběrových řízení, při jejichž realizaci měla podle antimonopolního úřadu městská část Brno-střed porušit zákon, označil i sám starosta Josef Kameníček za velmi vážný problém.

Přestože se proti části pravomocných rozhodnutí  městská část odvolala a čeká, že budou sankce vůči ní ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zmírněny, už nyní potrestala některé odpovědné osoby. "Děláme ročně sice desítky výběrových řízení, ale číslo třináct, v případě, že se potvrdí rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, je skutečně hodně," zdůvodnil svoje rozhodnutí Kameníček. Proto již tento týden dostali dva úředníci výtku a pokutu a jeden dokonce výpověď. "Jsou to dva referenti a jeden člověk na takzvaném vyšším administrativním místě," uvedl tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný.

Ivo Martinec říká: Chyby byly jen administrativní
Brno  ((avo) - Jedním z radních, do jehož kompetence patří minimálně dvě nesprávně zadané zakázky je i místostarosta Ivo Martinec. Na radnici působí osm let.
Co říkáte na závěry Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která o několika výběrových řízeních, jež dělala městská část Brno, prohlásila, že při nich byl porušen zákon?
Informacemi o rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jsme se zabývali na městské radě. Již dnes ale mohu říci, že pokud jsme udělali nějaké chyby, byly pouze administrativní.
I kdyby šlo o formální pochybení, jste za ně jako představitelé radnice odpovědni. Pod vaším vedením pracují lidé, kteří tyto chyby dělají. Navíc výběrová komise v mnoha případech - i v těch, které označil antimonopolní úřad za nezákonně provedené - kopíruje radu, jejímž jste členem.
Znovu opakuji pochybení byla administrativního charakteru. Musíte chápat, že se stále mění zákony a k chybám dochází. Úřad to již několikrát v minulosti uznal.
Ve vašem resortu bylo dokonce několik špatně provedených výběrových řízení? Jaké z toho pro sebe vyvodíte závěry?
Já osobně jsem přímo žádné z výběrových řízení nepřipravoval. Navíc je dělá vždy více lidí. Jsou to zastupitelé a odborníci.
Jenže někteří členové ODS, jejímž jste členem, si myslí něco jiného. Uvažují dokonce o tom, že už byste neměl napříště ve volbách kandidovat na volitelných pozicích.
To je ryze politická záležitost. Jak se strana rozhodne, tak to bude.
Hovořili o tom s Vámi vaši straničtí kolegové?
Ne, ani oficiálně, ani neoficiálně, o žádném takovém rozhodnutí nic nevím.
Vy osobně nechcete z toho, co se stalo, vyvodit důsledky.
Nevidím důvod.
Ve vedení ODS se stále častěji hovoří o generační výměně. Vy sám jste neuvažoval o tom, že byste napříště v samosprávě nebyl?
To je politická otázka. Já osobně se cítím pracovně nikoliv politicky unaven.

Úředníci, zastupitelé, radní a odborníci
Problém je v tom, že na přípravě a realizaci výběrových řízení se nepodílejí pouze úředníci, ale také zastupitelé, přizvaní odborníci a radní. I ti by tedy za nesprávně provedená výběrová řízení či veřejné zakázky měli odpovídat. Případně pak pro sebe vyvodit nějaké důsledky.

Týká se to například napadené zakázky na rekonstrukci budovy Cejl 49. O tom, kdo ji bude rekonstruovat, rozhodovali pouze radní v čele se zástupcem starosty Josefem Pelikánem. "Bylo nutné rychlé řešení, budova byla v havarijním stavu a tak bylo pro nás nejrychlejší oslovit jedinou firmu - Kaláb," zdůvodňoval rozhodnutí radních Pelikán. Jenže firma Kaláb dělala i řadu dalších prací v budově, které neodkladné nebyly a městská část na ně měla podle antimonopolního úřadu výběrové řízení vyhlásit.

Členové městské rady vybírali také firmy na stavbu bytového domu v ulici Milady Horákové a domu pečovatelské služby v Křenové ulici. Obě tyto zakázky byly za několik desítek milionů korun a obě antimonopolní úřad označil za nezákonně zadané.

Radní měli jednat
Měli by tedy radní, kteří u výběrových řízení byli, pro sebe vyvodit důsledky? Někteří politici tvrdí, že ano. "Pokud se prokáže, že některý z politiků, který sedí v samosprávě třeba na postu radního a do jehož resortu spadá špatně udělaná výběrová řízení, měl by tento pro sebe z takové věci vyvodit nějaký závěr," uvedl například předseda ODS na Brně-středu Petr Fridrich.
 
Jedním z takových politiků, v jehož kompetenci byla příprava několika později napadených výběrových řízení z oblasti životního prostředí a školství, je i zástupce starosty Brno-střed Ivo Martinec. Ten však považuje přestoupení zákona při zadávání některých zakázek za administrativní potíže a pro sebe z toho nehodlá vyvodit žádné důsledky.

Výběrové řízení řešila i policie
Praxe je tedy zcela jiné. To dokládá také únorový případ, který šetřila kromě antimonopolního úřadu také policie. Radnice Brno-střed tehdy vybrala ve výběrovém řízení na správcovství domů firmu, v jejímž představenstvu je manžel jedné z radních Renaty Dočkalové.

Vítězná firma Tenir, kterou radní vybrali z devíti uchazečů, přitom předložila nejvyšší cenu. Ta přesahovala osmnáct milionů korun a byla například o více než tři miliony korun dražší než nejlevnější nabídka. Podle předmětu podnikání ve výpisu z obchodního rejstříku se správou nemovitostí začala zabývat teprve deset dní před ukončením výběrového řízení.

"To je jasný střet zájmů, a celý výsledek výběrového řízení je tak velmi podezřelý," komentoval tehdejší postup Brna-středu brněnský zastupitel Pavel Hála z Hnutí samosprávné Moravy a Slezsko-Moravského národního sjednocení. Starosta městské části Brno-střed Josef Kameníček se tehdy k problému nechtěl příliš vyjadřovat s tím, že záležitost šetří kontrolní komise magistrátu a výsledek není dosud známý. "Nevím, jestli šlo o střet zájmů. Paní Dočkalová, která je s firmou Tenir propojena prostřednictvím manžela, nebyla přítomna výběrovému řízení," tvrdí Kameníček.

Nic nezmohl ani antimonopolní úřad
Přes námitky antimonopolního úřadu nakonec firma Tenir správcovství domů skutečně dostala a dělá jej dodnes. Renata Dočkalová v radě městské části Brno-střed sedí dál.

Fridrich je přesvědčen, že jediným řešením je chybující politiky nenominovat ve volbách. "Pokud se prokáže, že dělali chyby, s čímž souvisí i to, jak dlouho třeba na radnici sedí, neměli by v příštích volbách kandidovat," řekl Fridrich. O tom, koho se bude jeho postoj týkat však bude ODS Brno-střed jednat nejdříve 8. října na svém pravidelném zasedání.

Autoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Volební superdebata iDNES.cz a MF DNES v pražském hotelu InterContinental. (10....
ANALÝZA: Kudy se Česko může vydat, až rozhodnou voliči

Už teď je pravděpodobné, že změť různých názorů zaznívajících z Poslanecké sněmovny bude po volbách ještě o něco pestřejší než dosud a že ve Sněmovně může být...  celý článek

Ministr dopravy Dan Ťok přichází na středeční schůzi vlády ve Strakově...
Stavbu obchvatu brzdí ministr, tvrdí starosta Mohelnice. Ťok se ohradil

Ostrá slovní přestřelka se rozhořela mezi starostou Mohelnice a ministrem dopravy Danem Ťokem. Starosta tvrdí, že resort společně s Ředitelstvím silnic a...  celý článek

Bývalý prezident Václav Klaus a jeho manželka Livia Klausová odvolili na Praze 8
Klaus volil svého syna Václava. Poprvé v životě dal preferenční hlas

Bývalý prezident Václav Klaus svoji volbu vůbec netajil. „Prvně v životě jsem dal preferenční hlas. Tentokrát nám to usnadnil náš syn,“ řekl v pátek, když i se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.