Radnice zavezla chráněný mokřad

  • 1
Štítary - Desítky nákladních aut dva roky odvážející zeminu z výkopu obecní kanalizace se staly předmětem sporu mezi obyvateli Štítar na Znojemsku, radnicí a Českou inspekcí životního prostředí. Hlína s kamením skončila na obecním pozemku, který lemoval potok s mokřadem. Podle inspektora České inspekce životního prostředí šlo o zvláště chráněný druh biotopu. Celá věc směřuje ke správnímu řízení.

"Byla to nehoráznost. Radní se nikoho na nic nezeptali a zničili významnou přírodní lokalitu. Mě na to upozornil jeden z místních občanů, který se však bojí proti představitelům obce vystoupit. Sám jsem proto požádal Českou inspekci životního prostředí, aby celou věc prošetřila," uvedl Václav Hovorka, který zastupuje nespokojené štítarské občany.

Starosta Oldřich Veselý se obviněním brání. "Kvůli zlepšení životního prostředí a kvality vody jsme naopak vybudovali čističku odpadních vod a kanalizaci. Právě z výkopových prací na kanalizaci jsme museli někam odvést zeminu. Odvoz na skládku by nás stál takové peníze, že bychom kanalizaci vůbec nemohli vybudovat. I tak jsme se hodně zadlužili," vysvětlil. "Zeminu jsme proto odváželi na zaplevelený obecní pozemek, který se tím srovnal. Příští rok to pokryjeme vrstvou hlíny a trávou. Pozemek tak bude pěkně rekultivovaný," řekl dále Veselý.

Problém s pozemkem však uznává i on. "Lidé si to už začali plést se skládkou a vyvezli tam pár hromad rozbitých střešních tašek či plechovek. A to přesto, že jsme rozhlasem oznamovali, že tam není skládka a hrozí za to pokuta. Abychom to ale uhlídali, musel by tam pořád někdo být. A na to nejsou peníze. Pravděpodobně tak budeme muset obehnat místo plotem," dodal.

Na zavezení pozemku zeminou z výkopu však štítarská radnice neměla žádné povolení. "Okresní úřad nic takového nepovolil. Jednoznačně se tedy jedná o nedovolené uložení směsi zeminy a stavební sutě, a to až do výše sedmi metrů. Kromě toho byly na pozemku uloženy ještě plasty, pneumatiky, a dokonce nebezpečný odpad jako barvy. Byl zničen pozemek o ploše zhruba dvou desetin hektaru," sdělila tisková mluvčí České inspekce životního prostředí Eva Rolečková, která tak tlumočila brněnského pracovníka inspekce vyšetřujícího věc přímo na místě.

"Jednalo se o biotop, kterým volně v několika ramenech protékal přirozeně meandrující potok spojující Starý a Nový rybník. Zjistili jsme zde společenstva vlhkomilných rostlin, křovin a stromů, a dokonce výskyt silně ohroženého ledňáčka říčního. Nepovolenou terénní úpravou však ztratil tento prostor svůj přirozený charakter a přestal být součástí údolní nivy potoka. Požádáme proto ještě o odborné biologické ohodnocení této lokality Agenturu ochrany přírody a předáme celou věc ke správnímu řízení," dodala mluvčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video