Vyvěšená vlajka v Domašově nad Bystřicí v Olomouckém kraji

Vyvěšená vlajka v Domašově nad Bystřicí v Olomouckém kraji | foto: Obecní úřad Domašov

Radnice vyvěsí protivládní vlajky. Splňte slib o daních, tlačí na Nečase

  • 69
Vyvěšení vlastní vlajky namísto té, na kterou jsou na stěžni všichni zvyklí, bývá na moři obvykle nazýváno vzpourou. V jistém smyslu se k podobnému kroku chystá 1 500 měst a obcí. Důvodem je to, že vláda dosud neprojednala změnu rozpočtového určení daní, což premiér před časem starostům slíbil.

Sdružení místních samospráv žádalo před časem premiéra Petra Nečase, aby se novela zákona o rozpočtovém určení daní dostala na program jednání vlády. Předseda vlády jim slíbil, že vláda novelu přijme do konce října (o premiérově slibu čtěte zde). Ale to se už nestane - a starostové se bouří.

Rozpočtové určení daní

Obce dostávají každoročně příspěvek podle počtu obyvatel. Starostové malých obcí mohou počítat s šesti tisíci korunami na hlavu, v Praze je to přes třicet tisíc.

Návrh ministerstva financí počítá s ubráním peněz čtveřici největších měst a přidání malým obcím tak, aby rozdíl byl nanejvýš trojnásobný. Premiér Petr Nečas ale označil návrh za jánošíkovský a s poukazem ušetření například na velké ekozakázce uvedl, že lze malým městům přidat, aniž by velkým peníze odebral.

Starostové větších měst argumentují tím, že toho musí platit víc než na vesnicích. "Filharmonii, divadla a dvě velké městské nemocnice," dává příklad náměstek primátora Brna Oliver Pospíšil.

"Ocenili jsme, když se k nám předseda vlády v Praze postavil čelem a zavázal se, že vláda nové financování obcí projedná a přijme do konce října. Věřil jsem, že se na jeho slova starostové mohou spolehnout. O to větší zklamání nyní na samém konci měsíce zažívám," říká předseda sdružení Josef Bartoněk.

V Domašově nad Bystřicí v Olomouckém kraji už vlajka z okna obecního úřadu visí. Domašovský starosta Ladislav Števanka ji vyvěsil 15. září a odmítl nápad, že by vlajky měly viset jen několik dní.

"Boj za změnu rozpočtového určení daní je dlouhodobá záležitost, to není o tom, že na dva tři dny vyvěsím vlajku s logem proti diskriminaci. To nikdo ani nezaregistruje. Vlajka v prvním patře obecního úřadu dobře plní svou informační funkci, lidé ji velmi dobře chápou," říká Števanka.

Sdružení měst a obcí původně plánovalo vyvěsit vlajky mezi 28. a 31. říjnem. Nakonec se rozhodlo vyvěsit vlajky hromadně 1. listopadu. "Roztrpčení starostové se rozhodli premiérovi jeho slib připomenout a dát najevo, že se nehodlají smířit s diskriminací svých obcí, měst a občanů," uvedl předseda sdružení Josef Bartoněk.

Předloha "protivládní" vlajky podle Sdružení místních samospráv vychází z rozdílu v rozpočtovém určení daní v přepočtu na jednoho obyvatele Prahy a malého města.

"Vlajku pověsím co nejdříve a nesundám ji, dokud premiér slib nesplní, ať občané vidí, jak to v našem státě chodí," řekl starosta Karel Ferschmann z Němčovic na Plzeňsku.

Vlajky tak nějakou dobu budou viset. Středeční schůze vlády se zařazením rozpočtového určení daní na program nepočítá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video