Radnice tají informace o výši pronájmů bytů

N u s l e - Radnice čtvrté městské části odmítá poskytovat informace o tom, za kolik peněz pronajímá byty, o které se občané ucházejí takzvanou obálkovou metodou. Vedení se chová tímto způsobem i přesto, že radnice v některých jiných částech Prahy sdělují tyto informace bez okolků, a to dokonce na internetu. O praktikách nuselských radních se už měsíce osobně přesvědčuje Helena Nahodilová. Minulý rok chtěla získat garsonku v Krči, jež nabízela radnice ve výběrovém řízení. Stejně jako další zájemci nabídla v obálce cenu a čekala na výsledek. Dozvěděla se pouze, že radní s úředníky vybrali někoho jiného.

Chtěla proto vědět, jakou sumu nabídl do obecní kasy vítěz soutěže. I když zaslala oficiální dotaz podle zákona o svobodném přístupu k informacím a ještě za tuto žádost zaplatila poplatek, místo kýžené informace ji přišla nekompromisní odpověď: Údaje neposkytneme. Proč?

Jiří Šyc z odboru bytového fondu v Praze 4 prohlašuje, že je k tomu vedou pádné důvody. "Výši smluvního nájemného nemůžeme sdělit, protože nemáme souhlas vítěze," tvrdí. "Je to ochrana osobních dat," dodává. Stejně odpověděl tento úředník i na žádosti Heleny Nahodilové před několika měsíci.

Nahodilová se však nevzdala a na úřad adresovala odvolání. "Mám přece právo vědět za kolik peněz se pronajímají či prodávají státní byty," říká. "Vůbec celý systém obálkové metody, kdy se vlastně jedná o neveřejnou dražbu, je neprůhledný a značně pochybný. Pokud mi nechtějí sdělit výši vítězné sumy, mohu se jen domnívat, že se za tímto stojí něco nekalého," konstatuje.

Její argumenty ovšem nechce vedení čtvrté městské části slyšet. Lidé na radnici jí odmítli odpovědět i podruhé, a navíc jí ještě adresovali nekompromisní dovětkem: Proti jejich rozhodnutí se nemůže odvolat. Vedení úřadu ji odkázalo na "zákon o ochraně důvěrnosti majetkových poměrů".

Spoluautor zákona o přístupu k informací Oldřich Kužílek je přesvědčený, že právo je na straně ženy a úředníci by jí, stejně jako případným dalším zájemcům, měli konkrétní částku sdělit.

"Zákon, na něž se představitelé Prahy 4 odvolávají, chrání údaje získané v daňovém řízení. Je to zcela neplatný důvod," vysvětluje Kužílek. A podotýká: "Navíc podle mých znalostí neexistuje žádný jiný důvod, který by je opravňovala tuto informaci neposkytnout. Není to žádný osobní údaj." Přesto však jedinou šancí, jak se domoci informací, zůstává pro Helenu Nahodilovou podání žaloby na úřad. Jejich spor by tak musel vyřešil tedy až soud.

Pokud by Nahodilová posílala obálku s žádostí o byt v Praze 5, nemusela by na podobné trable vůbec narážet. Zatímco totiž nuselská radnice vítězné částky v obálkových metodách výběrových řízení úzkostlivě tají, smíchovský úřad vše zveřejňuje i na internetu.

"Každý si to může vyhledat. V odkazu usnesení rady na naší internetové stránce je k nalezení jak částka, tak jméno nového nájemce," potvrdil radní Prahy 5 Ondřej Gál, jenž má bytovou politiku na starosti.

Rovněž sedmý obvod se publikování obdobných informací nebrání. "Na naší webové stránce visí například z poslední soutěže jméno vítěze i s částkou. Jsou tam i další dva v pořadí," podotkla Helena Šmídová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video