Zastupitelům platí radnice slušné přivýdělky za činnost v nejrůznějších výborech nebo komisích. Ilustrační foto.

Zastupitelům platí radnice slušné přivýdělky za činnost v nejrůznějších výborech nebo komisích. Ilustrační foto. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Radnice nabízejí dobrý přivýdělek, šéfové výborů dostávají desetitisíce

  • 14
Předsedům nejrůznějších poradních komisí a výborů vylepšují radnice jejich měsíční přivýdělky. Třeba v Ústí nad Labem odměna přesahuje u některých lidí 41 tisíc korun za šest měsíců. Alespoň se zde zapisuje účast. To v Hradci Králově je jedno, kdo na schůzi dorazí. Přesto je za to měsíčně téměř třítisícový bonus.

Příjemné přilepšení k platu dostává třeba v Praze šéf výboru - téměř 6,5 tisíce. Musí být zároveň zvoleným zastupitelem. Bez toho by se do poradní komise neměl šanci dostat.

Někteří regionální politici stíhají řadu funkcí najednou a díky tomu si přijdou na velmi příjemné příplatky. Třeba jako starosta městské části Plzeň-střed Jiří Strobach z ODS. Kromě starostování zvládá ještě být ve čtyřech komisích a jednom výboru. Měsíčně mu to zvyšuje plat téměř o 23 tisíc korun.

ODMĚNA
ZA FUNKCI

Kolik dostávají předsedové komisí

Praha 6 490
Plzeň 5 390
Mladá Boleslav 3 930
Zlín 3 930
Karlovy Vary 3 500
Ústí nad Labem 3 450
Jablonec nad Nisou
3 384
Hradec Králové 3 140
Olomouc 3 010
Liberec 2 850
České Budějovice 2 600

Jde o měsíční odměnu pro "neuvolněné" funkcionáře, tedy ty, kteří nejsou například placenými radními. U některých měst je vedení komise podmíněno pozicí zastupitele. Částky jsou v korunách.

MF DNES se na to, jaké odměny dostávají předsedové radničních výborů a komisí, zaměřila kvůli tomu, že je to neprozkoumaná oblast. Dosud se totiž média zajímala především o to, jaké příplatky za výbory a podvýbory dostávají poslanci Sněmovny.

Loni se zase psalo o trafikách pro neúspěšné politiky. Vítězná ČSSD musela v některých regionech najít dobře placená místa pro soupeře z ODS, která předtím kraje vedla. Byla to odměna za povolební koalice. Třeba v Ústeckém kraji se tak stal šéfem výboru pro národnostní menšiny Antonín Terber z ODS. Za 58 tisíc měsíčně.

MF DNES zjistila, že v regionech jsou obrovské rozdíly ve výdělcích členů komisí a výborů. Zatímco Hradec Králové jich má celkem deset, v menším Mostě jich funguje hned devatenáct. Většinou se členové nescházejí častěji než jednou měsíčně.

Přesto jsou některé radnice ke členům velmi štědré. Například v Ústí nad Labem šlo loni na odměny poradních sborů více než 2,3 milionu korun. Třeba sousední Teplice vyplatily na takových prémiích jen 364 tisíc korun.

Čím víc funkcí, tím lépe

Nejštědřeji se k šéfům svých radničních výborů chovají v Praze. Na magistrátu navíc využívají stejný způsob, jaký je běžný v parlamentu, kde mohou být členy nějakého výboru pouze poslanci.

KOMISE
NA VŠECHNO

Ve všech městech fungují klasické komise řešící například finanční nebo majetkovou problematiku.

V některých městech však mají vyložené speciality. Třeba v Mělníku existuje komise pro mělnické vinobraní. V Berouně zase funguje komise pro pojmenování bezejmenných ulic
a v Tachově mají komisi
s názvem Sbor pro občanské záležitosti.

Výrazně se liší to, kolik komisí a výborů jednotlivá města mají. Třeba Ústí nad Labem jich má 13, zatímco menší Most 19. Rekordmanem je Mladá Boleslav, kde se scházejí členové 21 poradních sborů.

V Praze se jimi zase mohou stát jen zastupitelé. Pokud jsou neuvolnění, tedy nedělají politiku na plný úvazek, dostávají za účast ve výboru odměnu 5 580 korun. Předsedové výboru mají ještě téměř o tisícovku více.

Příjemný bonus k platu si za občasné schůzování v komisích vyslouží i městští politici z Plzně. Za vedení poradního sboru tu dostanou 5 390 korun.

Poslanec zvládá sedm dalších postů

U některých politiků se nabízí otázka, jestli vůbec všechno zvládají. Často totiž mají hned několik funkcí – jako třeba sociální demokrat z Domažlic Jan Látka. Ten je poslancem a zároveň zastává sedm dalších "postů" v parlamentu, kraji i na domažlické radnici. "Zvažuji, že se vzdám funkce člena komise životního prostředí na kraji," připouští Látka, že to všechno nestíhá.

Někteří politici ani přesně nevědí, kde všude "sedí". Když se MF DNES ptala libereckého krajského radního Martina Seppa, jak zvládá chodit na pět různých komisí, zarazil se.

"V komisi rady města pro investice nejsem," tvrdil. "To jste mě tedy dostali," zareagoval poté, co mu redakce ukázala seznam členů uvedené komise. Dohromady dostává Sepp od libereckého magistrátu odměnu 3 130 korun měsíčně.

Představitelé měst své komise brání. Bez nich by to prý nešlo.
"Jsou komise, které pracují aktivně, některé možná pasivněji," připouští primátor Ústí nad Labem Jan Kubata. "Jejich práce je ale pro chod úřadu důležitá a je náročná. Některé komise zasedají dva až tři dny. Třeba proto, že vyhodnocují 650 žádostí o příspěvek na kulturní akce," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video