Radnice ignorují možnost smírčích rad

Praha - Představitelé pražských radnic zatím jen minimálně využívají velmi dobrou možnost, jak řešit mnohé sousedské spory mezi lidmi - a to přes smírčí rady, které mohou radnice u svých úřadů vytvořit. Rozhádaní občané se tak nemusí vůbec dostat před soud, který je stojí velké peníze, ale mohou se v klidu dohodnout podstatně dříve, a to bez jakýchkoliv finančních nákladů. Jednou z výjimek, kde tento způsob řešení konfliktů zavedli už koncem minulého volebního období, byla devátá městská část.

Dnes by jej ovšem hledali občané marně. Po příchodu nového vedení vysočanské radnice experiment skončil. "Neoživilo se to," tvrdí místostarosta Zdeněk Davídek. Celý projekt totiž padl s odchodem minulé tajemnice úřadu, která za ním stála.

Vedoucí občansko-správního odboru v Praze 9  Radka Fleischmannová míní, že rozjezd smírčí rady nebyl příliš úspěšný. "Odbory se o smír snaží samostatně, ale je těžké dostat k jednání obě strany najednou," podotkla.

Špatně vypadá situace také v Praze 4, kde jsou pouze proškolení pracovníci. Nyní smírčí rada začala fungovat ve druhé městské části. Podle členky této rady Barbary Resnerové se na ně mohou lidé obracet při sousedských a manželských sporech, konfliktech mezi majiteli domů a nájemníky, rodiči a dětmi i při sporech mezi úřady a obchodními partnery. "Jednání jsou neveřejná, dobrovolná a rychlá, bez dlouhých čekacích lhůt," upozornila Resnerová.

Dana Rabiňáková, ředitelka Centra pro vyjednávání a řešení konfliktů, jež vznik smírčích rad iniciuje, tvrdí, že procento úspěšnosti řešení sporů je vysoké. Při své práci vycházejí mediátoři ze zahraničních zkušeností. "Sice nevedeme podrobnou statistiku, ale zhruba dvě třetiny případů se dají řešit smírčí cestou," konstatovala.

U sporů, které se k radě dostanou, se velmi často ukáže, že problém ani problémem není. "Nakonec zjistíme, že obě strany vlastně měly jen klapky na očích a kvůli nim neviděly, jak z  toho ven," uvedla Rabiňáková.

Lidem ve smírčích komisích se dohody mezi lidmi většinou daří, což potvrdila Eva Panašová, která stála v čele takové rady při smíchovské radnici přes sedm let. Letos se však její existence stala minulostí. Přitom na kontě měla okolo sto sedmdesáti vyřešených sporů.

Panašová řekla, že lidé hledali hlavně pomoc, když je chtěl domácí vystěhovat nebo jim nedovolil vyměnit byt či požadoval vysokou činži.

"Jeden z prvních případů byl až dětský. Nájemníci rodinné vilky najednou začali mít spory kvůli čištění komínu až na sebe přestali mluvit," uvedla. "Jako prostředník jsem jednáním s nimi strávila dva dny a nakonec nechtěli ani písemnou dohodu a celá záležitost skončila smírem," konstatovala.

Radní Prahy 5 Lucie Boubelíková je však raději pro občanské poradny. "Jsou funkční, a zjistili jsme, že řeší podobné problémy," prohlašuje.

Sousedskými vztahy se dle ní sice poradny  nezabývají, ale ty prý jsou zase v kompetenci občansko-správního odboru. "Smírčí rada suplovala práci poradny a odboru," míní Boubelíková. Zároveň však přiznává, že vyškolené lidi k vyjednávání smíru tyto instituce nemají.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video