Radnice čelí trestnímu oznámení

Žďár nad Sázavou - Samotná existence a také způsob vzniku pěší zóny v centru města na ulici Nádražní se staly předmětem trestního oznámení, které podali obyvatelé ulice Smetanovy na úředníky města. Důvod: údajné zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle posledních informací však jejich trestní oznámení zřejmě nebude úspěšné.

"Nepodařilo se prokázat, že jde o trestný čin a v nejbližší době bude podán návrh na odložení celého případu," uvedl včera dopoledne Václav Kučera, tiskový mluvčí okresního policejního ředitelství. Trestní oznámení bylo podáno v srpnu na obvodním oddělení policie.

"Město nepostupovalo tak jak mělo, pěší zóna byla zřízena pouze provizorně a měla být zrušena," tvrdil na pondělním zastupitelstvu jeden z obyvatel Smetanovy ulice. Těm vadí, že přes jejich ulici jezdí mnoho aut a hlavně v době špičky jim znepříjemňují život. Důvodem zvýšeného provozu je podle nich právě existence pěší zóny na ulici Nádražní.

"Když byly změny územního plánu projednávány a lidé se k nim mohli vyjadřovat, neměl proti pěší zóně nikdo nic," obhajoval město na jednání zastupitelstva starosta Jaromír Brychta. Město si také nechalo vypracovat dopravní studii. Podle ní by zprůjezdnění pěší zóny lidem na ulici Smetanově příliš nepomohlo.

Zastupitelé se na svém jednání proto dohodli na tom, že nechají upravit časové intervaly  semaforů na křižovatce Smetanova - Horní tak, aby byla ulice Smetanova zvýhodněna před ulicí Horní.

Pěší zóna tak na ulici Nádražní zůstane i nadále. "V loňském roce byla zóna zakomponována do územního plánu města a i do budoucna s ní počítáme," řekla místostarostka Dagmar Zvěřinová Podle ní se nyní připravují jednání o zřízení pásu pro cyklisty na pěší zóně, který by měl zvýšit bezpečnost chodců i cyklistů.

Možná cesta: nová okna
Pokud lidé ze Smetanovy ulice neuspějí se svým trestním oznámením nyní, nabízí jim od začátku příštího roku nový zákon o ochraně zdraví další šanci na úspěch. Záleží však na tom, jaký by byl na ulici naměřen hluk.

Pokud se totiž občan, který žije na místě, kde hluk překračuje hygienické normy obrátí na soud, bude patrně muset správce komunikace zajistit peníze například na výměnu oken zabraňujících pronikání hluku. "Pokud nás  někdo zažaluje, logicky musí spor vyhrát," přiznává  Karel Horníček, který má na státním Ředitelství silnic a dálnic na starosti ekologické otázky.

Zákon ukládá správcům silnic, aby ochránili lidi před nadměrným hlukem z automobilové dopravy. Hluk nesmí přes den přesáhnout hranici 72 decibelů a v noci 62 decibelů. Jediným použitelným opatřením je podle Horníčka v 99 procentech případů právě výměna oken.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video