Eric Kitson

Eric Kitson | foto: Profimedia.cz, koláž iDNES.cz

Anglický radní se z funkce těšil jen 12 dní. Islám je rakovina, hlásal

  • 46
Britský radní Eric Kitson oznámil rezignaci. Rozhodl se k ní jen dvanáct dní poté, co byl zvolen do rady v anglickém hrabství Worcestershire. Důvod? Člen protiimigrantské strany UKIP na Facebooku kdysi sdílel fotografii, na níž stálo: "Některé rakoviny musí být léčeny ozařováním, islám je jednou z nich".

To však není všechno. Na jeho profilu se v minulosti objevila i další xenofobní hesla. Například loni v říjnu sdílel fotografii, kterou měl na webu šéf nizozemské krajně pravicové Strany pro svobodu Geert Wilders.

Na ní se pro změnu uvádělo: "Pro celý svobodný svět nadešel čas, aby se sjednotil proti islámu, protože ti divoši se už spojili proti nám." Kromě útoků na muslimy měl na svém profilu zveřejňovat i urážlivé výroky na adresu židů a některé z nich i sám sepsal.

Devětapadesátiletý Kitson z města Stourport-on-Severn odmítá, že by byl rasistou. Karikatury a vtipy prý sdílel, aby ukázal, jak jsou "nechutné". "Co jsem napsal, bylo hloupé, ale nikoliv rasistické. Nejsem rasista. Jsem jediný běloch v našem místním fotbalovém klubu," prohlásil podle listu The Times.

Rezignace a znovuzvolení

Podobný osud stihl letos radního z anglického Cornwallu za nezávislé Collina Brewera, který rezignoval kvůli prohlášení, že postižené děti by měly být usmrceny, aby neukrajovaly z peněz daňových poplatníků. Později je přirovnal k deformovaným ovcím. V posledních lokálních volbách si ho však místní znovu do rady zvolili, uvedl list The Independent.

zdroj: independent.co.uk

Dodal, že nečekal tak velkou kontrolu ze strany veřejnosti: "Myslel jsem, že politiku zvládnu, ale nemohu. Nevím, jak bych mohl pokračovat." V politice tak vytrval pouhých dvanáct dní od chvíle, kdy byl zvolen do hrabské rady.

Vedení Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), tvrdí, že Kitsona k rezignaci nedonutilo, nicméně jeho chování bude řešit stranický výbor, který rozhodně o jeho případném vyloučení ze strany. "UKIP odsuzuje rasismus nebo náboženskou netoleranci jakéhokoliv druhu," prohlásil mluvčí strany.

List The Times v této souvislosti podotkl, že strana sice zakazuje členství lidem napojeným na krajně pravicovou scénu, jakou je například Britská národní strana (BNP) a další podobná uskupení, nicméně několik kandidátů do lokálních voleb prý má na ultrapravicové strany vazby.

Partaj UKIP v posledních lokálních volbách slavila obrovský triumf. Získala přes sto křesel více, než minule. Protiimigrantská a silně euroskeptická partaj posiluje ve Velké Británii už delší dobu.

UKIP už podporuje 18 procent Britů

Pokud by v trendu pokračovala, měla by reálnou šanci dostat se i do britského parlamentu. V něm zatím zastoupena není, její členové ale zasedají v Evropském parlamentu. Přitom odchod z unie a tužší pravidla pro imigranty jsou její prioritou.

Podle posledního průzkumu listu listu The Guardian a organizace ICM ji podporuje rekordní počet obyvatel ostrovního království, celých 18 procent. Velké britské strany jako konzervativci, labouristé a liberální demokraté ve stejném průzkumu si shodně pohoršili o čtyři procenta.

Nejvíce voličů krade UKIP toryům, kteří se zoufale snaží najít recept, jak odliv podpory zastavit. Premiér David Cameron před několika měsíci slíbil Britům referendum o setrvání v EU, vyhraje-li jeho strana příští parlamentní volby v roce 2015.

Ještě před lidovým hlasováním chce vyjednat v Bruselu lepší podmínky pro Spojené království. V úterý konzervativci také poslali do parlamentu návrh zákona o referendu. Kdyby prošel, bylo by závazné a konalo se do konce roku 2017. Návrh má však dle odborníků pramalou šanci na úspěch.

Konzervativci totiž nemají v Dolní sněmovně většinu a vládnou v koalici společně s prounijními liberálními demokraty. A od opozičních (také vesměs prounijních) labouristů se velká podpora zákona nedá čekat.

Worcestershire, Anglie

Worcestershire, Anglie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video