Radní vybrali krajský znak, podobu tají

  • 1
Brno - Jihomoravští radní už vědí, jak by měl vypadat znak jejich kraje. Přestože už doporučili zastupitelům, jak mají příští týden hlasovat, definitivní návrh zatím nesmí vidět veřejnost. "Definitivní podobu návrhu autor dokončuje, navíc je chráněna autorským právem," vysvětlil mluvčí krajského úřadu Petr Koutný.

Po ruce byl jen náčrtek
Znamená to, že radní při schvalování měli v ruce nehotový návrh, který je potřeba ještě před jednáním zastupitelstva dokončit. Podle radních bude nový znak čtvrcený, podobně jako státní znak. Územní i historickou příslušnost k Moravě prezentuje na znaku moravská orlice umístěná v prvním poli v barvě stříbrnočervené a ve čtvrtém poli ve zlatočervené kombinaci. Obě orlice jsou na modrém podkladě. Ve třetím poli má být modrý vinný hrozen se zeleným listem ve zlatém poli.

názor

TAJNÝ ZNAK A TŘETÍ PTÁK
Kraj bude mít znak, ale nikdo ho zatím nesmí vidět, protože je chráněn autorskými právy. Paradoxní situace? Nikoliv, realita Jihomoravského kraje.
Radní doporučili něco, co zatím nikdo z nich neviděl, protože to neexistuje. Nesmysl? Ne, jen popis stavu rozhodování nové krajské samosprávy.
Znak nakonec jednou bude muset být zveřejněn, aby obyvatelé věděli, co mají mít vlastně v úctě. Bude se veřejně uvažovat, jestli tři ptáci nejsou na jeden znak málo nebo moc. Budou se sčítat hlasy poslanců ochotných přehlasovat názor odborníků ze sněmovního podvýboru.
Věru, jak jen se tihle páni budou chtít zabývat školstvím, zdravotnictvím a dopravou, tedy tím, co se dotýká každého z nás, když nejsou schopni bez problémů ani schválit svůj znak?
Daniel Zásměta

Rozporuplné druhé pole
Nejvíc diskusí asi vyvolá motiv z druhého pole, v němž by radní rádi viděli černého dvouhlavého orla se znakem Brna na hrudi. Tento znak město používalo od sedmnáctého století, od úspěšné obrany Brna proti Švédům za třicetileté války.

Někteří oponenti však zdůrazňují, že to byl zároveň symbol používaný při okupaci Československa Němci za druhé světové války. Tento znak dnes používá městská část Brno-střed.

V tom je však problém, protože sněmovní podvýbor pro heraldiku určil, že ve druhém poli má být znak sídelního města nebo jeho část. Tuto podmínku černý dvojhlavý orel nesplňuje.

Znak by měl být schválen, tvrdí hejtman
"Každé pole znaku má svůj historický význam a budu rád, když jej schválí zastupitelstvo a lidé jej vezmou za svůj," řekl hejtman Stanislav Juránek.
Pokud krajské zastupitelstvo příští týden schválí tuto podobu krajského znaku, bude jej ještě čekat doporučení sněmovního podvýboru pro heraldiku.

Heraldik nevěří ve schválení znaku
Brněnský heraldik Ivan Štarha, který je jeho členem, ale už před časem prohlásil, že dvojhlavého orla ve znaku jihomoravského kraje podvýbor nejspíš nedoporučí. "Tento znak evidentně nevyhovuje zadání podvýboru Poslanecké sněmovny, proto se k možnosti jeho schválení stavím skepticky," poznamenal Štarha.

Při poslední schůzi sněmovního podvýboru pro heraldiku členové podvýboru schválili, že budou trvat na pravidlech, která na podzim přijali. "Jedinou šanci vidím v tom, že by předseda sněmovny Václav Klaus udělil kraji znak i přes nedoporučující posudek našeho podvýboru. To se mi ale jeví jako velmi nepravděpodobné," konstatoval tehdy Štarha.

Výběrové řízení
Výběrové řízení na nový znak provázely komplikace. Výběrová komise se nedokázala rozhodnout, ze šestatřiceti návrhů vybrala dva znaky a jejich autory vyzvala, aby na definitivní podobě spolupracovali. Jelikož Ivo Durec, jeden z vítězných autorů, nesouhlasil s tím, aby na znaku kraje byl černý dvojhlavý orel, se spoluprací nesouhlasil. Druhý oslovený autor, Ivan Koláčný, tak dodělává návrh podle představ radních sám.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video