Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Radní v Británii navrhuje, aby byly snahy o udržení v EU velezradou

  • 28
Konzervativní radní anglického hrabství Surrey přišel s peticí, která volá po uplatnění zákona z viktoriánské éry. Podle jeho výkladu by mohly být snahy o udržení Velké Británie v Evropské unii považovány za velezradu. Petice však zatím nemá příliš velký ohlas.

Radní za Konzervativní stranu Christian Holliday chce využít takzvaný Treason Felony Act z roku 1848, který měl chránit královnu Viktorii. Ve Velké Británii byl naposled využit v roce 1879, píše The Guardian. Podle Hollidaye však najde uplatnění i v aktuálních politických debatách okolo brexitu. Petici mohou zájemci podepsat na internetu.

Viktoriánská legislativa by podle petice měla být uplatněna také na případy, kdy obviněný vyobrazuje či propaguje setrvání Velké Británie v EU. Holliday by trestal také lidi, kteří ostatní nabádají k podpoře setrvání.

„Je zjevné, že mnozí politici i ostatní lidi nechtějí akceptovat demokratické rozhodnutí Britů k vystoupení z EU. Brexit nesmí být v následujících letech ohrožen. Z tohoto důvodu my, signatáři této petice, voláme po aktivování Treason Felony Act,“ stojí v petici.

Bez šance na úspěch

Petice však v praxi nebude mít žádné dopady. Do pondělního poledne ji podepsalo 453 lidí. Aby na petici reagovala vláda, musí nasbírat nejméně deset tisíc podpisů. Pro projednání v parlamentu je potřeba nejméně sto tisíc signatářů.

Nejedná se o jedinou petici stoupenců brexitu. Bezmála devatenáct tisíc lidí přilákala petice, která by zakazovala vlajky, emblémy a loga Evropské unie na všech veřejných budovách. Obdobný počet signatářů se podepsal pod arch, podle kterého by po vystoupení Británie z EU neměl být povolen žádný volný pohyb lidí přes hranice.

Nejvíce podpisů nasbírala petice, která zpochybňovala výsledky červnového referenda (více o výsledcích zde). Volala po změnách pro uznání platnosti referenda. „Pokud bude pro setrvání či vystoupení z EU 60 procent a méně hlasujících při účasti menší než 75 procent voličů, musí být vypsáno nové referendum,“ stojí v petici. Podepsalo ji přes čtyři miliony lidí. Parlament ji projednal 5. září. Návrh však odmítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video