Radní rozhodují o bojových plemenech

  • 4
Praha - Problémem pitbulteriérů a dalších plemen, která si vysloužila označení "bojová", se pravidelně zabývá i pražský magistrát. Podle radního Rudolfa Blažka se v poslední době zvyšuje počet žádostí, aby se konečně vymezila přesná pravidla pro chov těchto zvířat. "My se tématem psů zabýváme a já osobně iniciuji vznik vyhlášky, která nabídne řešení situace," říká Blažek.

Nepočítá však s tím, že by se v Praze "bojoví" psi v budoucnosti démonizovali. Metropole tak volí zcela jiný postup, než například města ve Francii a Velké Británii, kde jsou "bojoví" psi prakticky odsouzeni k vymření. Veterináři je musí bez výjimky kastrovat, a proto v těchto zemích obávaná plemena pravděpodobně vymizí.

V současné době je volné pobíhání všech psů v Praze upraveno jedinou vyhláškou, která se týká zákazu volného pohybu psů v městské zeleni a zákazu vstupu na dětská hřiště a pískoviště. V praxi to znamená, že kterýkoliv pes může v Praze, narozdíl například od Olomouce či Havířova, běhat po chodnících volně a bez náhubku.

Obavy z "bojových" plemen jsou však podle některých odborníků přehnané. Pozitivní zkušenosti s nimi má pražský veterinář Karel Ondřich. "Já se jich nebojím, moje zkušenosti hovoří spíš ve prospěch bojových plemen," tvrdí Ondřich. Bojový pes je podle něj sebevědomější, a proto méně agresivní. "Problémy se mohou projevit pouze u nevychovaných jedinců, kteří nebezpeční být mohou," říká. Výskyt agresivity u těchto psů je však podle Ondřichova názoru podstatně méně častý, než u plemen společenských, například pudlů.

Chovatelka stafordšírských teriérů Eva Kolářová z pražské chovné stanice Plzeňský Rocker je přesvědčená, že kromě výchovy vždy záleží i na temperamentu psa: "Námi chovaná rasa se také označuje za bojovnou, a přitom jsou ti psi velmi inteligentní a mírumilovní, rádi se učí, a rychle chápou, co se od nich chce." Pokud pes někoho napadne, na vině je podle zkušené chovatelky nevhodná výchova.

Radní Blažek se chce při přípravě nové vyhlášky o psech vyhnout pojmům bojová nebo nebezpečná plemena. Zároveň se snaží, aby podmínky pro chov psů byly v celé republice sjednoceny.

V návrhu je rozlišuje do dvou kategorií podle vzrůstu a váhy. Velcí psi, měřící v kohoutku více než půl metru a těžší třiceti kilogramů, by měli podléhat vyšším bezpečnostním opatřením oproti rasám menším," sděluje. Například budou muset na veřejnosti nosit náhubek.

Toto rozlišování má však háček - někteří jedinci plemen "bojových" psů totiž určených hodnot nedosahují. "Toho jsem si vědomý, a proto uvažuji, jestli míry a váhy nesnížit," uznává Blažek.

Psi "bojových" plemen mají letos v metropoli na svědomí pouze několik útoků. Českou veřejnost letos vystrašil hlavně červencový útok staforda na holčičku v Havířově.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video