Radní rozdávali protekční byty

Žižkov - Představitelé radnice Prahy 3 nevědí, kdo jsou lidé sociálně potřební. V posledních letech pronajali obecní byty několika zastupitelům. Takové byty ovšem patří lidem chudým. Vše odstartovalo zjištění zastupitele Ivo Zemana, člena kontrolního výboru. "Když začala mít Praha 1 problémy s přidělováním bytů, rozhodli jsme se zkontrolovat loňské případy i na našem obvodu," vysvětluje Zeman, který před časem vystoupil z klubu Unie svobody.

Při přezkoumávání se mu některá jména zdála být podezřelá, a proto žádal mnohem hlubší kontrolu obecních bytů za minulé čtyři roky.

Tento návrh neprosadil, a navíc byl z komise bez udání závažného důvodu stažený. "Stalo se to ve chvíli, kdy se tu snažil něco zprůhlednit, a to je podezřelé," upozorňuje zastupitel za ODS Pavel Kubiče.

Zeman proto začal kontrolovat přidělování bytů sólově. Oxeroxoval si výpisy a zjistil, že od roku 1997 dostali nejméně čtyři byty s regulovaným nájemným členové zastupitelstva. A to navzdory faktu, že se těchto bytů uvolní přes mnohonásobný zájem přibližně čtyřicet do roka, a přednostně by je měli dostat k dispozici sociálně slabší lidé.

O takové případy ale pravděpodobně nešlo: například Jan Kořán (KDU-ČSL), který dostal předloni byt v Koněvově ulici, je právník, Petr Sedláček (KDU-ČSL), od roku 1997 žijící v obecním domě na Lobkovicově náměstí, prozměnu lékař.

Na svá zjištění sice Zeman upozornil na poslední schůzi zastupitelstva, prakticky se však nezačala řešit. Zastupitel Petr Sedláček se ovšem ostře hájil. "Ano, bydlím v bytě přiděleném městskou částí," připustil. "Nestydím se za to, že jsem ho po rozvodu dostal, vždyť být zastupitelem neznamená být méněcenným. Bytová komise jen vyřídila mou žádost."

Právě o tom však část zastupitelstva pochybuje. Zeman se domnívá, že vedení radnice chtělo za byty protislužby, například loajalitu při důležitých hlasováních. "Už déle mi připadal divný postoj dalšího uživatele obecního bytu, Michala Kuciána z ČSSD," říká. "Při jednáních vyskakoval neustále kvůli maličkostem, ale v případě zásadních věcí, třeba rozpočtu, se nikdy neozval."

Stejný pocit má i jeho kolega Josef Šilha (KDU-ČSL): "Pravděpodobně má Zeman pravdu, to je vidět i u nás v lidoveckém klubu. Kdo dostal byt, podpoří při důležitém hlasování častěji starostu."

Sám starosta Milan Český (ODS) tvrdí, že je v případě přidělování bytů vše v pořádku. "Zastupitelé jsou normální občané Prahy 3, a když to schválila bytová komise, dostali byt," tvrdí starosta. A že tito občané nemají vážnější sociální problémy? "Prioritní přidělování bytů u nás není, ale já osobně bych zvažoval, jestli nevykonali pro obec hodně věcí," říká. Také šéf bytové komise Petr Dáňa se hájí. "I právník nebo doktor mohou mít velmi špatné bytové podmínky. A v těchto případech bylo určitě vše bez problémů," ubezpečuje.

Napjatá atmosféra se v Praze 3 pravděpodobně nezmírní. Ve sporech jdoucích napříč stranami začínají padat ostrá slova. "Lidé, kteří vytahují takové případy, se hluboce mýlí a většinou jsou zklamáni tím, že nebudou kandidováni v příštích volbách," říká starosta.

"Musíme se distancovat od těch, kteří myslí jen na svůj prospěch," oponuje člen zastupitelstva Šilha.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video