Radní před lidmi tají, jak hlasují

  • 1
Praha - Milionové částky procházejí rukama radních, kteří ovládají vedení města i jednotlivých městských částí. Právě oni rozhodují pod tlakem lobbistů o pronájmech bytů i lukrativních nebytových prostor. Obyvatelé však nemají šanci zjistit, jak který z radních v jednotlivých případech hlasoval. Zápisy z jednání rady totiž tuto informaci neobsahují. Zpětná kontrola tak není možná. Rozhodnutí radních se ztrácejí v anonymní kolektivní odpovědnosti.

"Samozřejmě, že to je problém. Před osmi lety například radní schválili špatné usnesení, které bývalému primátorovi Kondrovi umožnilo uzavřít pro město nevýhodnou smlouvu na pronájem prostor pro garáže na Palachově náměstí," uvedl exprimátor Jan Kasl. "Kdo to usnesení prosadil, a kdo byl naopak proti, už nyní nikdo nedohledá," dodal.

Přitom zákon o obcích umožňuje radním, aby v zápisech jmenovité hlasování zveřejňovali. Ale ti se k tomu nemají. "Nevidím v tom žádný efekt. Rozhodnutí rady je vždy výsledkem dohody. Pokud někdo z radních výslovně nesouhlasí s usnesením, může požádat, aby se to v zápisu objevilo. Nepamatuji se ale, že by se tak někdy stalo, a to ani v případě pana Kasla," tvrdí pražský radní Igor Němec. "Pokud ale někdo navrhne, aby v zápise z jednání rady byla u hlasování i naše jména, nebudu proti," řekl.

Údaj, jak hlasovali, odmítají zveřejnit i radní v Praze 6. Zdejší starosta Pavel Bém to zdůvodňuje tím, že podle zákona jsou jednání rady neveřejná, a tudíž ani zápis z nich nemůže obsahovat informaci, jak který radní hlasoval.

"V některých případech, kdy nevyhoví nějakému žadateli, může být ohrožena i jejich bezpečnost," namítá Bém. "Pokud ale budete chtít, obraťte se na mne a já se zeptám radního, o kterého budete mít zájem, jestli můžeme zveřejnit, jak hlasoval," nabídl starosta Bém.

Bém připustil, že dohledání konkrétní odpovědnosti radních je při takovémto postupu velmi obtížné.

Jména radních při hlasování nezveřejňují ani radnice v Praze 1 nebo v Praze 13. "Nikdo to po nás nechtěl. Mně by to nevadilo, nemáme co tajit. Možná by to prospělo k lepší informovanosti obyvatel," reagoval starosta Prahy 13 Petr Bratský.

Podle Jiřího Hájka z tiskového oddělení ministerstva vnitra nic nebrání radním, aby svá hlasování u jednotlivých rozhodnutí zveřejňovali. "Zákon o obcích jim to sice nenařizuje, ale ani nezakazuje. Stanovit si to mohou i ve svém jednacím řádu," řekl.

Po nedávné kritice neprůhledného rozhodování, které vzbuzuje podezření z korupce, začínají měnit svůj názor na zveřejňování svých jmen při hlasování někteří pražští radní.

"Připravuji takový návrh. Považuji ho za prospěšný. Určitě tím můžeme odbourat řadu pochybností o objektivnosti našeho rozhodování," uvedl radní Rudolf Blažek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video